Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał zaliczki za rzekome sprowadzenie samochodu

Data publikacji 28.03.2006

Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP zatrzymali 24-letniego Jarosława C. Mężczyźnie udowodniono szereg oszustw polegających na wyłudzeniu zaliczek na poczet sprowadzenia pojazdów i różnych części samochodowych.

Sprawca najprawdopodobniej działał na terenie całego kraju. Wyszukiwał ogłoszenia w prasie motoryzacyjnej dotyczące kupna części samochodowych. Następnie kontaktował się ze ogłoszeniodawcą i proponował mu ich sprzedaż. Oczywiście, części miały być dostarczone dopiero po wprowadzeniu zaliczki na nazwisko oszusta, ale na adres jednego z urzędów pocztowych, z których odbierał przekazy pieniężne. Po otrzymaniu pieniędzy oszust kontaktował się z nadawcą, informując go o tym, że części dostarczy w ciągu kilku najbliższych dni i wtedy odbierze resztę zapłaty. Oszust był na tyle bezczelny, że umawiał się z niektórym odbiorcami na spotkanie, odbierał pozostałą kwotę pieniędzy tłumacząc, że transport w częściami właśnie jest w drodze.

Gdy mijał termin dostawy, przestawał odbierać telefony, a niekiedy wobec swoich rozmówców stosował groźby, które miały ich zniechęcić do składania zawiadomienia o przestępstwie. Wysokość zaliczek wahała się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali oszusta w wyniku pracy operacyjnej. Został już tymczasowo aresztowany. Przedstawiono mu zarzut z art. 286 par. 1 kk (oszustwo), za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Wstępnie policjanci ustalili, że mężczyzna mógł w ten sposób wyłudzić ponad 20 000 zł.

Nie wykluczone, że kwota ta może być znacznie większa, ponieważ nie wszystkie osoby poszkodowane zostały ustalone przez policję. Dlatego policjanci proszą o kontakt osoby, które mogły zostać poszkodowane przez zatrzymanego Jarosława C., o kontakt z policjantami z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego KWP pod nr 32-15-495 lub 0-605-201-487.

Powrót na górę strony