Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zostawili zwierzęta bez opieki i wyjechali wypocząć

Data publikacji 03.08.2017

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn wyjechali na kilka dni żeby wypocząć, zostawiając w mieszkaniu psy i koty bez opieki. Przypominamy, że okres letni to czas, kiedy powinniśmy zadbać o nasze domowe zwierzęta w sposób szczególny. Po raz kolejny apelujemy do właścicieli zwierząt o zapewnienie im należytej opieki w czasie upałów oraz w czasie wyjazdów.

Wczoraj, 02.08.br., wieczorem, policjanci z komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach otrzymali informację o zwierzętach pozostawionych w mieszkaniu bez opieki. Z informacji przekazanej przez osobę zgłaszającą wynikało, że ich właściciele wyjechali na kilka dni. W mieszkaniu miały znajdować się psy i koty. Policjanci pojechali pod wskazany adres. Przez zamknięte drzwi słyszeli szczekanie i ujadanie psów oraz miauczenie kotów. W związku z brakiem możliwości kontaktu z właścicielami mieszkania, w celu sprawdzenia w jakim stanie są zwierzęta, policjanci podjęli decyzję o wejściu do środka. Wewnątrz panował bałagan, a na podłodze znajdowały się zwierzęce odchody. W mieszkaniu było bardzo gorąco. W jednym z pokoi policjanci znaleźli cztery koty. W kolejnym pomieszczeniu znajdowały się dwa psy. Były przywiązane smyczami do nóg stołu. Zwierzęta były agresywne i nie pozwalały się do siebie zbliżyć. W pomieszczeniu nie było misek z wodą ani jedzeniem. Policjanci napoili i nakarmili zwierzęta. Psy i koty trafiły do schroniska dla zwierząt.

Śledczy z komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach prowadzą postępowanie w sprawie znęcania nad zwierzętami, bowiem czyn nosi znamiona przestępstwa określonego przepisami ustawy o ochronie zwierząt. Za to przestępstwo grozi nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Przypominamy!

Wysokie temperatury są uciążliwe zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Nic więc dziwnego, że w porach największego nasłonecznienia wolimy przebywać w miejscach zacienionych i mieć stały dostęp do wody. Wymagania zwierząt dotyczące tej kwestii są adekwatne do wymagań ludzi. One również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie zwierzęcia w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Ich właściciele powinni to wiedzieć i zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w zacienionym, chłodnym miejscu. Długotrwałe przebywanie zwierzęcia w pełnym słońcu może skończyć się przegrzaniem, udarem cieplnym, szokiem termicznym, oparzeniami słonecznymi. W żadnym wypadku nie wolno podczas upału zostawiać zwierzęcia w zamkniętym samochodzie! Przypominamy, że trzymanie zwierząt w złych warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu jest łamaniem ustawy o ochronie zwierząt.

Policjanci każdego roku w okresie wakacyjnym zwracają również uwagę na zjawisko porzucania zwierząt, najczęściej psów i kotów. Dzieje się tak najczęściej z powodu nieprzemyślanej decyzji o posiadaniu zwierzęcia, braku wiedzy jak należy się nim opiekować oraz jakie obowiązki są z tym związane. Często niestety zwierzęta kupuje się komuś w prezencie. Osoba obdarowana, gdy zwierzę zaczyna sprawiać kłopot najczęściej pozbywa się go. Właśnie w wakacje domowe zwierzęta stają się prawdziwym utrapieniem, kiedy okazuje się, że na letni wypoczynek nie możemy zabrać psa, czy kota. Bardzo często właściciel, który nie może lub też nie stara się nawet znaleźć opieki, wywozi swojego dotychczasowego pupila i porzuca go.

Przypominamy, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem.

Przez znęcanie się należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: np. zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt, transport zwierząt powodujący ich zbędne cierpienie i stres, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt, organizowanie walk zwierząt, wystawianie zwierzęcia na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody.

Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda, powinniśmy zawiadomić Policję, Straż Miejską, czy inne odpowiednie służby.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony