Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacyjnego weekendu

Data publikacji 05.08.2017

Przed nami kolejny weekend tegorocznych wakacji. Wiele osób korzystając ze słonecznej pogody będzie wypoczywało nad wodą. Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas kąpieli. Na drogach naszego województwa, zwłaszcza tych prowadzących do miejscowości turystycznych będzie panował wzmożony ruchu. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności, dostosowanie prędkości do panujących warunków i przestrzeganie przepisów drogowych.

Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Pobłażania ze strony funkcjonariuszy  nie mogą się spodziewać użytkownicy dróg łamiący przepisy ruchu drogowego. Policjanci podczas kontroli drogowej będą zwracali uwagę na korzystanie przez kierującego i pasażerów z pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie odpowiednich urządzeń do przewozu dzieci. Będziemy sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

    

Pamiętajmy, że działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Reagujmy na lekkomyślność czy brawurę innych uczestników ruchu.

Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by podróż stała się przyjemnością a nie walką o przetrwanie. Nie należy wyruszać w drogę gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że chętnie odpoczywamy nad wodą. Pamiętajmy jednak, że jezioro, czy rzeka to nie tylko relaks i odpoczynek ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających.

    

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

3. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

4. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

5. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

6. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

7. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to,  w granicach swoich możliwości i umiejętności. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.76 MB)

 

R.L.R.

Powrót na górę strony
Polska Policja