Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli kolejne niewybuchy

Data publikacji 08.08.2017

W kompleksie leśnym w Karwaczu znaleziono kolejne pociski artyleryjskie. O niebezpiecznych pozostałościach z czasów wojny policjantów poinformował mieszkaniec Łukowa. Zabezpieczone niewybuchy zostaną zneutralizowane na poligonie. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że odnalezionych materiałów wybuchowych nie należy dotykać, czy też próbować przenosić.

To kolejny przypadek, gdy na terenie powiatu łukowskiego odnalezione zostały niewybuchy. Miejscowi wielokrotnie odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas zwykłych prac ogródkowych, czy też podczas pobytu w lesie. Najczęściej pochodzą one z czasów II wojny światowej.

Tym razem na wybuchowe znalezisko przypadkowo natrafił wczoraj, 07.08.br., jeden z mieszkańców Łukowa. Mężczyzna, zbierając grzyby w kompleksie leśnym w Karwaczu, zauważył przedmioty przypominające pociski artyleryjskie. Roztropny grzybiarz natychmiast powiadomił policję. Funkcjonariusze ustalili, że rzeczywiście są to pociski artyleryjskie wciąż wypełnione materiałem wybuchowym i uzbrojone w zapalniki. Mundurowi do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli znalezisko. Wkrótce na miejsce przybędą saperzy, którzy zabiorą pocisk do neutralizacji na poligonie.

Pamiętajmy, że znalezisk przypominających niewybuchy nie wolno pod żadnym pozorem dotykać, ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać. Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

(KWP w Lublinie/ mk)

  • odnalezione niewybuchy - dwa pociski artyleryjskie leżące na leśnej ściółce pokryte rudą rdzą
  • zabezpieczone biało-czerwoną taśmą miejsce odnalezienia niewybuchów
  • Otwarty ciemnozielony wóz patrolu saperskiego z pomarańczowym znakiem z czarnym napisem UWAGA NIEWYBUCHY tyłem
Powrót na górę strony