Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w przestępczość narkotykową

Data publikacji 11.08.2017

Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku zlikwidowali dużą, polną uprawę konopi indyjskich, która mogłaby posłużyć do sporządzenia co najmniej 2,5 tysiąca działek dealerskich o szacowanej wartości 70 tys. zł. O nielegalnej plantacji powiadomił anonimowy mężczyzna. Również łódzcy policjanci zlikwidowali dwie nielegalne uprawy konopi. Łącznie zabezpieczono prawie 160 sztuk krzewów konopi. Kryminalni z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP w Gdańsku przy współpracy funkcjonariuszy z KPP Kwidzyn zabezpieczyli ponad 8 tys. krzaków konopi indyjskich. Zakazane rośliny rosły na nieużytku rolnym na terenie gminy Sadlinki.

Wieczorem 9 sierpnia 2017  r. policjanci otrzymali zgłoszenie o kilkudziesięciu donicach z krzewami, znajdujących się w zagajniku pomiędzy polami uprawnymi na terenie jednej z miejscowości gminy. We wskazane miejsce  natychmiast pojechali policjanci, którzy wśród zarośli odnaleźli  71 donic, w których rosło ponad 100 krzaków konopi indyjskich, dorastających do 70 cm wysokości. Wszystkie rośliny zostały zabezpieczone, natomiast aktualnie trwają poszukiwania osoby, która zajmowała się ich uprawą.   

Funkcjonariusze oszacowali, że z takiej liczby krzewów plantator mógł zebrać marihuanę, która mogłaby posłużyć do sporządzenia co najmniej 2,5 tysiąca działek dealerskich o szacowanej wartości 70 tys. zł. Dzięki właściwej reakcji obywatela uprawa została zlikwidowana, zanim właściciel wprowadził narkotyk do obrotu.

Za uprawę konopi indyjskich grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

***

Dzięki wytężonej pracy wielu funkcjonariuszy na terenie powiatu, do pierwszej uprawy konopi stróże prawa dotarli we wtorek ubiegłego tygodnia.W działaniach uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami z Łowicza, zajmujący się przestępczością narkotykową.

Na podstawie własnych ustaleń namierzyli miejsce w gminie Bielawy, gdzie hodowane były nielegalne rośliny. Nielegalna uprawa konopi ukryta była w zaroślach. Krzewy znajdowały się w różnej fazie wzrostu. Policjanci zabezpieczyli 50 roślin konopi o wielkości od 30 do 150 cm. Kolejne uderzenie nastąpiło 5 sierpnia. Tym razem były to działania łowickich kryminalnych. Znalezione rośliny hodowane były w miejscu trudno dostępnym i podmokłym na terenie gminy Nieborów.

Efektem tych działań było zabezpieczenie 107 roślin konopi w różnej fazie wzrostu od 40 do 120 cm. Uprawy mogły dostarczyć znaczących ilości środka odurzającego. Dotychczas policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, trudniących się tym procederem. W wyniku przeszukań miejsc zamieszkania wymienionych osób, stróże prawa zabezpieczyli również różnego rodzaju sprzęt i środki służące do uprawy roślin oraz susz roślinny, który zostanie poddany dalszym badaniom. Policjanci zabezpieczyli również pojazd oraz pieniądze na poczet przyszłych kar. Zatrzymani to mieszkańcy Łowicza i powiatu łowickiego w wieku 22 lat. Wszyscy usłyszeli już zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Kto wbrew przepisom ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii uprawia konopie indyjskie podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Prokurator Rejonowy w Łowiczu zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny. Sprawa jest rozwojowa. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Łowiczu.

***

Kryminalni z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP w Gdańsku przy współpracy funkcjonariuszy z KPP Kwidzyn zabezpieczyli ponad 8 tys. krzaków konopi indyjskich. Zakazane rośliny rosły na nieużytku rolnym na terenie gminy Sadlinki. Jest to już kolejna zlikwidowana przez policjantów w ciągu ostatnich dwóch tygodni uprawa marihuany. Za uprawę znacznej ilości konopi indyjskich grozi kara do 8 lat więzienia.

Wszystko zaczęło się od ustaleń policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową KWP w Gdańsku. Z ich wiedzy wynikało, że na terenie gminy Sadlinki na nieużytku rolnym, pośród traw znajduje się plantacja konopi indyjskich w różnych fazach wzrostu.

Kryminalni sprawdzili nieużytek i ich ustalenia potwierdziły się. Na polu, wśród wysokiej trawy rosły konopie indyjskie o wysokości od 0,5 - 2,0 m. Na miejsce przyjechali technicy kryminalistyczni oraz policjanci z wydziału dochodzeniowo – śledczego, którzy zabezpieczyli rośliny. Łącznie zabezpieczonych zostało ponad 8 tys. konopi indyjskich.

Za uprawę znacznej ilości konopi indyjskich grozi kara do 8 lat więzienia. Posiadanie znacznej ilości środków odurzających zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

(KWP w Krakowie, KWP, w Łodzi / KWP w Gdańsku/ mw, ig)

 • KWP w Krakowie

 • Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich warta 70 tys.zł
 • Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich warta 70 tys.zł
 • Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich warta 70 tys.zł
 • KWP w Łodzi

 • Policjanci wykonują oględziny
 • Policjanci wykonują oględziny
 • Policjant prowadzi zatrzymanego
 • KWP w Gdańsku

 • Policjant i zabezpieczone konopie
 • Policjant i zabezpieczone konopie
Powrót na górę strony