Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Wyjątkowa pasja technika kryminalistyki

Data publikacji 11.08.2017

Jego praca wymaga staranności i precyzji. Podobnie jak jego pasja. St. asp. Radosław Szleszyński to człowiek o wielu umiejętnościach. Na co dzień pełni służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie. Jest kierownikiem Referatu Techniki Kryminalistycznej. W czasie prywatnym interesuje się husarią i działa w rekonstrukcjach historycznych.

St. asp. Radosław Szleszyński jest kierownikiem Referatu Techniki Kryminalistycznej w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie. W codziennej służbie posługuje się pędzlami, odczynnikami, skalówkami. Fotografuje miejsca różnych zdarzeń, zabezpiecza dowody rzeczowe oraz ślady kryminalistyczne. Mimo, że jego praca pochłania wiele czasu i energii to umiejętności jakie zdobywa dzięki niej przydają mu się w życiu prywatnym.

Pasją mł. asp. Radosława Szleszyńskiego jest husaria. Ręcznie wykonuje zbroje i oprzyrządowanie jeździeckie. Od wielu lat jeździ konno i bierze udział w rekonstrukcjach historycznych. Przywiązuje dużą wagę do szczegółów, dlatego przedmioty przez niego wykonane są idealnym odzwierciedleniem tego, co było kiedyś - ze wszystkimi, nawet najmniejszymi detalami. By poznać historię podróżuje nie tylko po Polsce lecz również za granicą, gdzie fotografuje i wykonuje odlewy.

3 lata temu wraz z Radosławem Sikorą, wydali książkę pt. "Husaria Rzeczpospolitej". Album zawiera mnóstwo ilustracji ukazujących husarię i jej ekwipunek. Oprócz sposobu ubierania się i wyglądu zawarte zostały tam również obyczaje husarzy i ich taktyka.

Wydanie książki to duże osiągnięcie, jednak jak mówi Radosław Szleszyński, to dopiero początek. W przyszłym roku świętować będziemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w Warszawie odbędzie się największa jak do tej pory defilada z pokazem husarii polskiej. Planuje się udział około 5 tysięcy rekonstruktorów. Koordynatorem okresu XVI - XVIII jest nikt inny jak nasz kolega z komendy. Jego zadaniem jest dopilnowanie, aby wszystko wyglądało tak, jak w tamtych czasach. Zajmuje się również doborem odpowiednich osób do tego przedsięwzięcia. To duża odpowiedzialność lecz również duży ukłon w kierunku jego doświadczenia i umiejętności.

Jak podkreśla mł. asp. Radosław Szleszyński - husaria to elita ówczesnej Rzeczpospolitej. Zależy mu na tym, aby w dzisiejszych czasach każdy o tym pamiętał i aby husarzy byli symbolem naszego kraju. 

ab/in            

Powrót na górę strony