Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Psy wyszkolone do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich wyposażone w nowoczesny sprzęt

Data publikacji 17.08.2017

Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego przekazał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie dwa nowoczesne urządzenia Garmin Alpha 100 z obrożą TT15 służące do nawigacji. Najnowszej generacji sprzęt przeznaczony przede wszystkim dla psów wyszkolonych do wyszukiwania zwłok ludzkich umożliwi śledzenie psa w terenie, w promieniu do 14,5 km, dostarczając dane o jego dokładnej pozycji co 2,5 sekundy, zapewniając tym samym większą kontrolę nad psem i jego bezpieczeństwem.

Funkcjonariusze bez munduru

Policyjne psy służbowe - owczarki niemieckie, belgijskie, sznaucery, teriery, labradory odgrywają ogromną rolę w pracy policjantów. Taki pies to po prostu partner, być może nietypowy, bo bez munduru, ale za to z niezwykłymi umiejętnościami.  Policyjne czworonogi tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, wyszukują narkotyki, materiały wybuchowe, zwłoki ludzkie, znajdują zapachy ukryte w wyszukanych skrytkach, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych, a poza tym są bardzo posłuszne i oddane.

W warmińsko – mazurskiej policji służbę pełni 36 psów wyszkolonych w różnych kategoriach:

22 psy patrolowo – tropiące,

4 psy do wyszukiwania zapachów narkotyków,

3 psy do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych,

2 psy do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich,

2 psy patrolowe,

3 psy tropiące.

 

 

Nowoczesny sprzęt trafił do warmińsko – mazurskich przewodników psów służbowych

Ważnym elementem w pracy przewodników psów służbowych jest sprzęt techniczny. Dzisiaj Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin podczas spotkania zorganizowanego na Plaży Miejskiej Policji w Olsztynie przekazał na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka dwa nowoczesne urządzenia – Garmin Alpha 100 z obrożą TT15 służące do nawigacji. Ich zakup był możliwy dzięki funduszom przekazanym przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie i zaangażowaniu Warmińsko – Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów.

 

 

Jakie możliwości techniczne mają te urządzenia i dlaczego są potrzebne w pracy przewodników psów służbowych, zwłaszcza tych wyszkolonych do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich, wyjaśnił podczas spotkania asp. szt. Roman Gancarz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, który sam jest przewodnikiem takiego psa.

- Psy o tych szczególnych umiejętnościach pracują w zupełnie inny sposób niż psy tropiące. Przeszukując teren zbierają zapach unoszący się nad powierzchnią ziemi, w przeciwieństwie do psów tropiących, które przemieszczają się po śladzie pozostawionym na podłożu. Z uwagi na to, że psy do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich przede wszystkich pracują swobodnie tzn. bez smyczy, aby dokonać większej kontroli terenu i dotrzeć do miejsc trudno dostępnych dla człowieka, urządzenie umożliwia śledzenie psa w terenie, w promieniu do 14,5 km, dostarczając dane o jego dokładnej pozycji co 2,5 sekundy zapewniając tym samym większą kontrolę nad psem i jego bezpieczeństwem.

Urządzenie to pozwala również na dokładne śledzenie prędkości, odległości pokonanej przez psa i kierunku, w jakim się porusza. Ponadto, możliwe jest otrzymywanie powiadomień, jeśli pies biega swobodnie lub zatrzymał się w konkretnym miejscu, w którym może występować zapach zwłok. Montowana na szczycie urządzenia antena GPS/GLONASS zapewnia szybką i pewną lokalizację przy użyciu satelity oraz wysoką precyzję śledzenia nawet w wymagających środowiskach.

Konfiguracja wirtualnych granic wyznaczonych sektorów przeznaczonych do przeszukania w celu odnalezienia zwłok ludzkich, pomaga zachować kontrolę nad tym, czy pies nie zbliża się do niebezpiecznych obszarów, takich jak drogi czy klify. Wirtualne ogrodzenia umożliwiają tworzenie zamkniętych obszarów i konfigurację alarmów, które informują, gdy pies się zbliży do niebezpiecznego miejsca. W sytuacji, gdy pies zbliży się do drogi, możliwe jest zdalne włączenie świateł LED w urządzeniu psa, aby zapewnić większą widoczność. Zastosowanie wskazanego urządzenia pozwala dokładnie określić jaki obszar został przeszukany. Obroża może zostać także ustawiona w tryb ratunkowy, w którym radio przełącza się automatycznie na niższą częstotliwość aktualizacji, jeśli poziom naładowania baterii spadnie poniżej 25%, zapewniając w ten sposób dodatkowe 12 godzin na poszukiwanie zagubionego psa. Aby umożliwić lepszą komunikację między przewodnikiem, a psem urządzenie to pozwala na przesyłanie zdefiniowanych uprzednio wiadomości, dzięki czemu możliwe jest przesłanie alarmu ratunkowego, wskazując położenie i drogę do miejsca, w którym znajduje się pies.

Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego dziękując policjantom za dotychczasową współpracę powiedział - policjanci są wszędzie tam, gdzie zagrożony jest drugi człowiek – jego życie, zdrowie lub mienie. To wyjątkowe powołanie, które wymaga siły charakteru i gotowości do poświęceń. To służba, która wymaga także ciągłego wsparcia w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w uroczystości przekazania Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie urządzeń nawigacyjnych. Ufam, że będą pomocne w odpowiedzialnej i ciężkiej policyjnej pracy, a także pozwolą jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz przebywających na Warmii i Mazurach gości.

- Panie Marszałku w imieniu policjantów i czworonożnych funkcjonariuszy dziękuję za okazaną pomoc i wsparcie. Współpraca pomiędzy samorządem województwa, a policją układa się na wysokim poziomie. Cieszymy się, że wspólnie możemy pracować na rzecz bezpieczeństwa. Nowoczesny sprzęt z pewnością usprawni pracę policjantów, tym bardziej, że jako jedni z nielicznych w kraju mamy dwa psy wyszkolone do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich i z pewnością będziemy korzystać z tak unikatowego sprzętu – powiedział na koniec spotkania Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

Nieoceniona pomoc czworonożnych funkcjonariuszy w poszukiwaniu zaginionych osób

7 sierpnia br. do Komisariatu Policji w Dobrym Mieście wpłynęło zawiadomienie o zaginięciu 71-letniego mężczyzny. Miał on opuścić teren Domu Pomocy Społecznej i udać się w nieznanym kierunku. Policjanci natychmiast rozpoczęli akcję poszukiwawczą, do której przyłączyli się również strażacy.

Przez 5 dni kilkudziesięciu funkcjonariuszy przeczesywało tereny przyległe do miejsce zaginięcia. Należy zaznaczyć, że teren działań poszukiwawczych był bardzo trudny. W większości były to rozlewiska, bagna, bardzo grząskie podłoże porośnięte krzakami i wysokimi trawami. Wchodzenie w niektóre miejsca było bardzo niebezpieczne i stanowiło zagrożenie dla życia poszukiwaczy. Do działań zaangażowano przewodników psów służbowych m.in. do wyszukiwania zapachów zwłok ludzkich. Ze względu na upływający czas i niedostępny teren brano pod uwagę również to, że zaginionego mężczyzny nie uda się odnaleźć żywego.

Ostatniego dnia pies wyszkolony do tropienia zwłok ludzkich podjął trop i ruszył jego śladem. Pies musiał być zabezpieczony specjalną liną przymocowaną do przewodnika, ponieważ po tak ciężkim terenie problemy z poruszaniem się miało nawet zwierzę. Walka z czasem i trudnym terenem opłaciła się. Pies odnalazł nad rzeką Łyna, w silnie zakrzewionym miejscu 71-latka całego i zdrowego. Policjanci wezwali karetkę pogotowia, aby udzielić pomocy starszemu mężczyźnie, jednak z uwagi na to, że znajdował się na trudno dostępnym terenie, pojazd nie mógł tam dojechać. Na pomoc przypłynęli strażacy, którzy rzeką przetransportowali seniora do pojazdu. Mężczyzna trafił do szpitala na obserwację.

 

 

in

Powrót na górę strony