Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowali tonącego mężczyznę

Data publikacji 21.08.2017

Szybkiej reakcji świadków oraz błyskawicznej akcji ratunkowej policjanta i ratowników WOPR życie zawdzięcza 27-latek, który w ostatni piątek tonął w wodach zalewu w Klimkówce. Młody człowiek został przetransportowany do szpitala. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

W ostatni piątek, 18 sierpnia 2017 r., młody mężczyzna odpoczywał nad zalewem w Klimkówce. Około godziny 18.00 wszedł do wody wraz z deską wypornościową, na której zamierzał pływać. Prawdopodobnie zasnął i po chwili zsunął się z deski znikając pod taflą wody.

Na szczęście całe zdarzenie widziała, jedna z osób przebywających z mężczyzną nad zalewem. Natychmiast ruszyła na pomoc próbując wyciągnąć 27-latka spod wody. Zdarzenie to zauważył także ratownik, który przechodził brzegiem i natychmiast wezwał patrol pełniący służbę nad zalewem.

Przybyli ratownicy i policjant wyciągnęli mężczyznę z wody. Okazało się, że nie oddycha. Przeprowadzona akcja ratunkowa przywróciła mu oddech i przytomność. Na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe, które przetransportowało mężczyznę do szpitala.

Jak przyznały osoby przebywające z 27-latkiem nad zalewem, wcześniej spożywał on alkohol.

Na kanwie tego wydarzenia ponownie apelujemy o rozwagę i trzeźwość podczas wypoczynku nad wodą. Chwila beztroski może zamienić się w dramat i zakończyć śmiercią. W tym wypadku pomoc nadeszła na czas i wszystko skończyło się dobrze.

Pamiętajmy:

  • Należy pływać tylko w miejscach strzeżonych.
  • Nie wolno wskakiwać do wody w pobliżu urządzeń i budowli hydrotechnicznych.
  • Nie wolno skakać do wody w miejscach nieznanych - może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
  • Absolutnie nie wolno pływać po spożyciu alkoholu.
  • Za bardzo nie należy ufać swoim umiejętnościom pływackim. Zupełnie inaczej wygląda pływanie w basenie niż w zbiorniku wodnym, gdzie nasze umiejętności pływackie mogą nie wystarczyć.
  • Nie pływajmy daleko od brzegu.

(KWP w Krakowie / mw)

 

  • ratownik WOPR i policjant
  • ratownik WOPR i policjant
Powrót na górę strony