Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia za zaniżenie o ponad 12 mln zł należnego podatku VAT

Data publikacji 23.08.2017

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko Witoldowi K. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji, a oskarżony jest o wyłudzenie podatku VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w obrocie stalą i kolektorów danych oraz pranie pieniędzy. Oskarżonemu grozić może kara do 10 lat więzienia.

W toku śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Wydziału w Suwałkach Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, ustalono, że oskarżony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej miał zajmować się kupnem i sprzedażą stali oraz kolektorów danych. Do fikcyjnych transakcji dochodziło z  krajowymi i zagranicznymi podmiotami. Występowały one jako tzw. bufory i znikający podatnicy. Firmy te uczestniczyły w łańcuchu pozorującym prowadzenie działalności gospodarczej, a mającej na celu generowanie podatku naliczonego i dokonywanie przelewów środków pieniężnych pomiędzy różnymi podmiotami.

Witold K. został zatrzymany przez policjantów CBŚP w listopadzie 2016 roku. Po przeprowadzeniu czynności procesowych wobec zatrzymanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym – dozór Policji i poręczenie majątkowe w wysokości 100 tysięcy złotych. W toku śledztwa na mieniu Witolda K. zabezpieczono ponad 30 tysięcy złotych.

Został on oskarżony o popełnienie w 2010 roku na terenie Suwałk i Warszawy trzech przestępstw:

- uszczuplenia należności podatkowych Skarbu Państwa w wysokości ponad 12 milionów złotych (art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego w związku z art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego i inne);

- poświadczenie nieprawdy w deklaracjach podatkowych VAT – 7 i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT, wprowadzenie w błąd urzędników Urzędów Skarbowych w Suwałkach i Warszawa Wola w Warszawie i zaniżenie w ten sposób należnego do wpłaty na rzecz Skarbu Państwa podatku VAT na kwotę ponad 12 milionów złotych (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego w zbiegu z art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego i inne);

- pranie pieniędzy, co polegało na przyjmowaniu i przekazywaniu na różne rachunki bankowe środków pieniężnych w wysokości ponad 880 tysięcy  złotych pochodzących z oszustw podatkowych (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego i inne).

Za popełnione przestępstwa oskarżonemu grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstw.    

(CBŚP / Inf. za materiałem Działu Prasowego Prokuratury Krajowej)

Powrót na górę strony