Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skonfiskowali nieruchomość wartą ponad milion złotych

Data publikacji 24.08.2017

Wspólne działania policjantów z KSP i Prokuratury Okręgowej w Warszawie doprowadziły do wykonania rozszerzonej konfiskaty mienia. Właścicielem majątku był Sebastian R., podejrzany między innymi o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W ramach zabezpieczenia, na podwarszawskiej nieruchomości została ustanowiona hipoteka przymusowa w kwocie 1 miliona 250 tys. zł. Jest to jedna z pierwszych tego typu konfiskat w Polsce.

Policjanci stołecznego wydziału do spraw odzyskiwania mienia i innych jednostek garnizonu stołecznego, pracujący nad sprawą przeciwko Sebastianowi R., dokonali zabezpieczenia majątkowego na nieruchomości. Jej zakup został sfinansowany z pieniędzy ulokowanych na rachunku bankowym należącym do żony podejrzanego. Wraz z mężem, kobieta była faktyczną właścicielką nieruchomości.

Zebrany przez policjantów materiał dowodowy wskazuje, że Sebastian R. jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Zatrzymany prawdopodobnie popełniał oszustwa związane z mieniem znacznej wartości oraz wyłudzał poświadczenia nieprawdy. Jak ustalili policjanci, z popełniania przestępstw mężczyzna uczynił sobie stałe źródło dochodów. 

Zabezpieczenie majątkowe zostało dokonane na poczet kar grożących Sebastianowi R. Są to: przepadek równowartości korzyści majątkowych osiągniętych z popełnionych przestępstw, zwrot pokrzywdzonym korzyści majątkowych oraz grzywna. Zabezpieczone mienie pokryje również przyszłe koszty sądowe.

Funkcjonariusze podkreślają, że odzyskanie korzyści majątkowych z popełnionych przestępstw, a przez to zabezpieczenie interesu pokrzywdzonych, jest celem prowadzonego postępowania karnego. Możliwość dokonania rozszerzonej konfiskaty mienia daje nowelizacja kodeksu karnego obowiązująca od 27 kwietnia br.

Warto dodać, że policjanci wydziału do spraw odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji tylko w ciągu bieżącego roku zabezpieczyli mienie o łącznej wartości 113.465.075 zł. Taki wynika daje warszawskiemu wydziałowi I miejsce w Polsce wśród komend wojewódzkich. Na tej samej pozycji stołeczni policjaci uplasowali się również w ubiegłym roku, zabezpieczając 82 789 521 zł. Najlepsi byli także w roku 2015, kiedy wartość zabezpieczonego mienia wyniosła 45 497 740 zł.

(KSP / mk)

Powrót na górę strony