Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pies Baryl przeszedł na emeryturę

Data publikacji 28.08.2017

W minionym tygodniu na emeryturę przeszedł Baryl – jeden z psów tropiących iławskiej policji. Czworonożny funkcjonariusz wielokrotnie brał udział w akcjach poszukiwawczych, podejmował dziesiątki przeszukań budynków i odnajdywał przedmioty pochodzące z przestępstw. Podczas działań profilaktycznych i pokazów tresury cieszył się ogromną sympatią dzieci.

Baryl od 9 lat służył w Policji. W 2008 roku, pod okiem swojego przewodnika asp. Dariusza Lamkowskiego, odbył kilkumiesięczne szkolenie dla psów policyjnych w Sułkowicach. Na początku swojej służby wspomagał funkcjonariuszy z Ostródy, a w 2013 roku trafił do Iławy.

Czworonożny stróż prawa ma na swoim koncie wiele sukcesów. W latach 2013-2014 doprowadził do odnalezienia dwóch zaginionych mężczyzn. W 2015 r., podczas poszukiwań zagubionego grzybiarza, podjął trop i przez las oraz okoliczne drogi zaprowadził policjanta do zaginionego 78-latka.

Jako pies tropiący uczestniczył w działaniach policyjnych prowadzonych na terenie garnizonu warmińsko – mazurskiego, w powiatach ostródzkim, iławskim, a alarmowo również w olsztyńskim, nowomiejskim i działdowskim. Wielokrotnie prowadził policjantów do budynków i posesji, w których znajdowały się przedmioty pochodzące z przestępstw. Pomógł w ten sposób m.in. w rozwiązaniu sprawy rozboju, do którego doszło na jednej ze stacji paliw przy DK16.

Ponadto Baryl jest znanym przyjacielem dzieci. Ich serca podbijał przy każdym spotkaniu. Wraz ze swoim przewodnikiem, odwiedzał przedszkola i szkoły, gdzie uczono najmłodszych, jak bezpiecznie postępować z czworonogami i co należy zrobić w przypadku agresji zwierzęcia.

W ubiegły czwartek, 24 sierpnia br., Baryl odbył swoją ostatnią policyjną służbę, a od piątku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Nie trafi jednak na licytację. Zgodnie z przepisami, pierwszeństwo w przejęciu emerytowanego pieskiego funkcjonariusza ma jego dotychczasowy opiekun. Przez lata wspólnej służby między Barylem a asp. Lamkowskim wytworzyła się szczególna więź. Teraz czworonożny funkcjonariusz zamienił policyjny kojec na ciepły dom swojego dotychczasowego opiekuna.

W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach szkoli się kolejny pies, który zastąpi na służbie Baryla. Jego opiekunem będzie również asp. Dariusz Lamkowski, który już od 9 lat pracuje jako przewodnik psa służbowego.

(KWP w Olsztynie / mk)

  • pies siedzi na szkolnym boisku
  • pies z opiekunem stoją przed dziećmi ustawionymi w szeregu
  • pies siedzi na tle muru
  • pies z opiekunem na łące tulą się
  • radosny pies na tle napisu policja
  • radosny pies siedzi na trawie
Powrót na górę strony