Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zarzuty korupcyjne dla pracowników instytutu

Data publikacji 29.08.2017

Stołeczni policjanci zatrzymali kolejnych trzech pracowników jednego z instytutów. Mężczyźni usłyszeli zarzuty związane z popełnieniem przestępstw korupcyjnych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od lipca 2015 roku. Do tej pory 19 osób usłyszało łącznie ponad 100 zarzutów. Na poczet przyszłych kar i roszczeń zabezpieczono mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 850 tys. zł.

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z korupcją, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, od 2015 roku prowadzą śledztwo dotyczące popełnienia przestępstw korupcyjnych i urzędniczych przez pracowników jednego z warszawskich instytutów. Pod koniec sierpnia br. funkcjonariusze zatrzymali kolejne 3 osoby.

Jeden z mężczyzn usłyszał zarzut trzykrotnego sfałszowania dokumentacji potwierdzającej przeszkolenie pracowników. Rzekomo przeszkolone osoby uzyskiwały w ten sposób korzyści majątkowe na szkodę instytutu. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Taki sam środek zapobiegawczy został zastosowany wobec drugiego z podejrzanych. Mężczyzna usłyszał zarzuty czterech czynów korupcyjnych dotyczących żądania od pracowników instytutu korzyści majątkowych i ich przyjęcia.

Trzeci z zatrzymanych podejrzany jest o dwa czyny korupcyjne dotyczące żądania i przyjęcia od jednego z pracowników korzyści majątkowej. Ponadto mężczyzna prawdopodobnie żądał i przyjmował od innego pracownika comiesięczne korzyści majątkowe. Wobec podejrzanego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy.

Dotychczas w śledztwie przedstawiono zarzuty 19 osobom. Wobec pięciu z nich zastosowano tymczasowe aresztowanie. Trzech w dalszym ciągu przebywa w areszcie śledczym. Łącznie wszyscy podejrzani usłyszeli ponad 100 zarzutów, głównie jako czyny ciągłe. Na poczet przyszłych kar i roszczeń karnych o charakterze majątkowym zabezpieczono mienie podejrzanych o łącznej wartości ponad 850 tys. zł.

Policjanci prowadzący sprawę nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KSP / mk)

Wcześniejsze publikacje:

Powrót na górę strony