Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie ma pobłażania dla pijanych kierowców

Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. W powiecie strzeleckim dzielnicowy zatrzymał do kontroli 51-letniego kierowcę fiata, który miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie. W powiecie brzeskim taksówkarz nie dopuścił, by 53-latek odjechał swoim deawoo zaraz po wypiciu piwa. W Prudniku 26-latek rozbił seata mając ponad promil alkoholu. Konsekwencje to wysoka grzywna, zatrzymane prawo jazdy i do 2 lat więzienia.

W ubiegłą niedzielę, dzielnicowy strzeleckiej komendy, podczas obchodu zatrzymał do kontroli kierowcę osobowego fiata. Samochód ten najeżdżał na wysokie krawężniki i jechał niemal całą szerokością jezdni. Kierowca jak i jego pasażerka jechali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Badanie alkomatem pokazało, że 51-letni mieszkaniec Strzelec Opolskich ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie, zaś jego pasażerka blisko 3. Dodatkowo okazało się, że kierowca nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania. 

Tego samego dnia w Brzegu, 53-letni mieszkaniec powiatu po wypiciu piwa na stacji benzynowej, próbował odjechać swoim daewoo. Przebywający tam taksówkarz nie dopuścił do tego i wezwał policję. Badanie alkomatem pokazało, że 53-latek ma prawie 1 promil alkoholu w organizmie.

Z kolei w powiecie prudnickim dyżurny Policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na obwodnicy miasta. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący seatem 26-latek na rondzie, w wyniku niedostosowania prędkości, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery ochronne. Mundurowi sprawdzili stan trzeźwości mieszkańca powiatu. Urządzenie pokazało, że w organizmie miał ponad promil alkoholu. Na szczęście mężczyzna podróżował sam i nie doznał poważniejszych obrażeń ciała.

Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara do 2 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny oraz zatrzymanie prawa jazdy.

PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.

Powrót na górę strony