Młodzi gniewni
Świętokrzyscy policjanci zatrzymali nietrzeźwego 19-latka , który awanturował się w sklepie. Kiedy przypadkowy klient zwrócił mu uwagę, ten go pobił.
Policjanci bardzo szybko pojechali pod sklep w którym trwała awantura. Z ich ustaleń wynika, że 19-letni mieszkaniec miasta bez powodu, obrażał obsługę i krzyczał, że zaraz zdemoluje obiekt. Na ratunek ekspedientce przyszedł 40-letni klient, który robił tam zakupy. Młodzieniec nie oszczędził i jego. Zbuntowany awanturnik, czekał aż mężczyzna opuści lokal. Wyszedł za nim i po ostrej wymianie zdań, uderzył go ręką w twarz. Interwencja przypadkowego przechodnia nie uspokoiła chłopaka. Poczuł się jeszcze pewniej, gdy na pomoc przyszedł mu jego 15-letni kolega. Sytuację opanował patrol, który przybył na miejsce. Okazało się, że 19-letek miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie, natomiast młodszy kompan prawie 2,5 promila. Jak wytrzeźwieją będą odpowiadać za swoje zachowanie. Starszy przed prokuratorem za naruszenie nietykalności cielesnej osoby, nieletni przed sądem rodzinnym za demoralizację. Policjanci z sandomierskiej komendy ustalają kto udostępnił alkohol 15-latkowi. Jeżeli okaże się , że 19-latek udostępnił nieletniemu alkohol, usłyszy kolejny zarzut.
Od kilku lat rośnie liczba nieletnich, którzy spożywają alkohol. Szczególnie niepokojący jest fakt obniżania się wieku osób pijących. Młodzież, choć spożywa alkohole raczej niskoprocentowe, to coraz częściej w bardzo dużych ilościach. Piciu przez osoby nieletnie sprzyja łatwość dostępu do tego rodzaju napojów ora chęć zysku sprzedających. W zeszłym roku świętokrzyscy policjanci ujawnili ponad 30 przypadków sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Konsekwencją tych działań było sporządzenie 12 wniosków o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Niestety, młodzież pijąca alkohol, cieszy się autorytetem w swojej grupie. W izbie wytrzeźwień, spośród 761 nietrzeźwych nieletnich zatrzymanych przez Policję na terenie naszego województwa, znalazło się 128 osób (w tym 10 dziewcząt). Często alkohol ma również istotny wpływ na popełnianie przestępstw i wykroczeń (np. wśród zatrzymanych 111 nieletnich, którzy w zeszłym roku dopuścili się rozboju, kradzieży i wymuszenia rozbójniczego, znalazło się 10 osób nietrzeźwych; wśród nieletnich, którzy dokonali kradzieży na 258 zatrzymanych było 14 nietrzeźwych).
Policjanci garnizonu świętokrzyskiego systematycznie podejmują działania związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi. Dokonują kontroli punktów sprzedaży oraz miejsc gdzie alkohol jest spożywany pod kontem naruszania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W placówkach oświatowych systematycznie odbywają się również spotkania, na których poruszane są tematy dotyczące zjawiska alkoholizmu i odpowiedzialności prawnej wynikającej z tej Ustawy. Policjanci uczestniczą także w szkoleniach dla właścicieli i pracowników punktów sprzedaży i podawania alkoholu, dotyczących odpowiedzialności karnej. Działania te nasilają się szczególnie w tygodniach wolnych od nauki. W trakcie tegorocznej akcji "Bezpieczne ferie" również prowadzone są tego typu działania.