Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na pikniku w Przeciszowie

Data publikacji 04.09.2017

Początek roku szkolnego to doskonały czas na promowanie bezpieczeństwa, dlatego Biuro Historii i Tradycji Policji i Biuro Komunikacji Społecznej KGP z ochotą przyjęły zaproszenie do Przeciszowa na piknik „Policyjna odyseja czyli Policja wczoraj i dziś”. Była to również znakomita okazja do zapoznania uczniów i rodziców z historią naszej formacji. Nie zabrakło też czasu na prezentację najnowszych policyjnych publikacji adresowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych.

2 września 2017 roku. Przeciszów k. Oświęcimia. Zespół Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych. To właśnie tu odbył się piknik „Policyjna odyseja czyli Policja wczoraj i dziś”. Uśmiechnięte buzie uczniów, zadowoleni rodzice, nauczyciele i współorganizatorzy imprezy. Czego chcieć więcej? Nawet kapryśna aura nie była w stanie zepsuć uczestnikom humorów. A atrakcji organizatorzy przygotowali wiele. Był i bieg uliczny, wystawa poświęcona policjantom – „Cichociemnym”, rekonstruktorzy w mundurach Policji Państwowej II RP, komiksy i kolorowanki dla dzieci, czasopisma o tematyce policyjnej dla dorosłych, współczesne samochody i motocykle policyjne, policjanci w nowoczesnym umundurowaniu i wyposażeniu, pokaz tresury psów Staży Granicznej, występ laureatów „Majowego Śpiewania”, czy Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Przez cały czas trwania imprezy swój punkt otwarte miało Biuro Historii i Tradycji Policji wspólnie z Biurem Komunikacji Społecznej KGP. Tu zwiedzający mogli zapoznać się z historią naszej formacji. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Posterunek Powiatu Nowotarskiego” z Nowego Targu, ubrani w repliki mundurów Policji Państwowej, demonstrowali elementy uzbrojenia i wyposażenia przedwojennych polskich policjantów, opowiadali o pierwszych latach naszej formacji i chętnie pozowali do wspólnych zdjęć z uczestnikami pikniku.

Wystawa zaprezentowana przez nasze biuro nie była wybrana przypadkowo. To właśnie z tych okolic pochodził jeden z policyjnych „Cichociemnych” - major Piotr Szewczyk ps. „Czer”. Urodził się on w Babicach, w powiecie pszczyńskim, a zmarł w Oświęcimiu. Przedwojenny policjant, m.in. wykładowca w Szkole Policji w Mostach Wielkich, w czasie wojny został zrzucony na teren okupowanej Polski i w szeregach Armii Krajowej walczył o niepodległość Ojczyzny.

Biuro Komunikacji Społecznej przygotowało dla najmłodszych cykl komiksów, kolorowanki i modele policyjnych radiowozów. Dorośli mogli otrzymać egzemplarze miesięcznika Policja 997 i zapoznać się z policyjnymi nowinkami. Natomiast oświęcimscy policjanci na czas trwania pikniku udostępnili uczestnikom tej imprezy wykorzystywany przez siebie na co dzień sprzęt policyjny, dzięki czemu każdy chętny mógł usiąść za kierownicą radiowozu lub na policyjnym motocyklu.

(Biuro Historii i Tradycji Policji/ mw)

 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
 • Na pikniku w Przeciszowie
Powrót na górę strony