Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w rynek dopalaczy

Data publikacji 05.09.2017

Policjanci skontrolowali 26 punktów handlu dopalaczami zlokalizowanych na terenie całego województwa śląskiego. Zabezpieczono blisko 1 tysiąc opakowań podejrzanych środków. Zatrzymano 3 osoby. W akcji policjantów wspomagali strażacy oraz inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Śląscy policjanci przeprowadzili na terenie województwa skoordynowaną akcję wymierzoną w handlarzy środkami zastępczymi, tak zwanymi dopalaczami. Wytypowano 26 miejsc, w 15 miastach i powiatach, w których według policyjnego rozpoznania mogły być rozprowadzane dopalacze. Jednego dnia o wyznaczonej godzinie śledczy, w obecności pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przystąpili do przeszukań w podejrzanych placówkach. W jednym wypadku, w Częstochowie, policjanci musieli siłowo, przy pomocy strażaków, wejść do lokalu. Zatrzymano w nim 3 osoby. W trzech z kontrolowanych miejsc zabezpieczono opakowania zawierające dopalacze - w Częstochowie 609 sztuk, w Katowicach 310 sztuk i w Zabrzu 35 sztuk. Szczegóły akcji przeprowadzonych w poszczególnych miastach:

  • Częstochowa:

Częstochowscy policjanci, wspólnie z pracownikami Sanepidu przeprowadzili ponownie akcję, stanowiącą kontynuację działań skierowanych na walkę z dopalaczami. Kontrola potwierdziła podejrzenia, że we wskazanym sklepie znów mogą być przechowywane groźne dla życia i zdrowia substancje chemiczne. W sumie znaleziono i zabezpieczono 609 opakowań, tzw. dopalaczy.

Podczas czynności policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji powodując w ten sposób zagrożenie dla życia i zdrowia. Teraz usłyszą zarzuty, a o dalszym ich losie zdecyduje prokurator i sąd. Całość produktów została zabezpieczona i zostanie przekazana do dalszych badań.

  • Katowice:

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach skrupulatnie weryfikują i sprawdzają informacje o miejscach, gdzie rozprowadzane są dopalacze. Wczoraj, 04.09.br., kolejny raz policjanci wspólnie z pracownikami Sanepidu  wkroczyli do akcji. Przeprowadzili kontrolę sklepu przy ulicy Plebiscytowej, gdzie już wcześniej dochodziło do handlu tymi środkami. W specjalnie zabezpieczonym schowku znaleziono łącznie 301 sztuk opakowań produktów o różnych nazwach, które to środki mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Pracownicy Sanepidu wydali decyzję administracyjną o zamknięciu sklepu. 

Przejęte specyfiki zostaną poddane analizie w laboratorium, celem określenia dokładnego składu tych substancji. Od wyników analizy będzie zależało dalsze postępowanie w tej sprawie. Działania były prowadzone w całym województwie.

  • Zabrze:

Dzięki współpracy policjantów wydziału kryminalnego zabrzańskiej komendy z funkcjonariuszami śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego na polski rynek nie trafił kolejny kilogram „dopalaczy”. Do kraju przesyłka z „dopalaczami” została nadana z Azji. Miała trafić do Zakopanego. Jak wynika z szacunków, z zabezpieczonych środków można by było przygotować ponad 2 tys. porcji dilerskich. Wartość czarnorynkową zabezpieczonych substancji szacuje się na  ponad 100 tys. złotych.

Ujawnione środki zostały zabezpieczone i przekazane do badań laboratoryjnych. Czynności w sprawie trwają.

Przypominamy, że za wprowadzenia do obrotu szkodliwych dla zdrowia lub życia wielu osób substancji grozi kara do 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mw)

  • zabezpieczone środki
  • zabezpieczone środki
  • zabezpieczone środki

Film Uderzenie w rynek dopalaczy

Pobierz plik Uderzenie w rynek dopalaczy (format mp4 - rozmiar 14.99 MB)

Powrót na górę strony