Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli "podróbki". Oryginały warte byłyby ponad 2,2 mln zł

Data publikacji 07.09.2017

Stołeczni policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą zabezpieczyli ponad 4700 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi oraz wzornictwem znanych światowych marek, której wartość rynkowa oryginalnych egzemplarzy przekracza 2 miliony złotych. Do sprawy zostało zatrzymanych 7 osób: dwóch obywateli Bułgarii oraz pięcioro Polaków. Najprawdopodobniej usłyszą zarzuty za wprowadzenie do obrotu artykułów z podrobionymi znakami towarowymi. Nie jest wykluczone, że mogą też odpowiadać z ustawy karno-skarbowej. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej w Komendzie Stołecznej Policji pojechali do centrum handlowego w Wólce Kosowskiej, aby sprawdzić, czy oferowany przez sprzedających towar jest udostępniany klientom zgodnie z prawem. W jednym z samochodów policjanci ujawnili szeroki asortyment odzieży, butów i galanterii z zastrzeżonym wzornictwem. Wygląd bluzek, spodni, butów, torebek, portmonetek czy pasków wzbudził zastrzeżenia policjantów. Towary oferowane do sprzedaży miały niską jakość. Wszystko wskazywało na to, że naniesione na nie znaki towarowe znanych światowych producentów nie są autentyczne.

Po dokładnym sprawdzeniu rozładunku samochodu ciężarowego policjanci znaleźli i zabezpieczyli ponad 4700 sztuk odzieży, 364 pary butów oraz prawie 660 sztuk galanterii skórzanej. Wstępnie oszacowano, że oryginalne towary, których marki oraz wzornictwo jest zastrzeżone byłby warte ponad  2,2 miliony złotych.

W wyniku dalszych czynności, policjanci zatrzymali 7 osób: 30 i 20-letnich obywateli Bułgarii oraz 5 Polaków w wieku od 32 – 53 lat. Ponadto znaleźli i zabezpieczyli ponad 12 200 złotych na poczet przyszłych kar i roszczeń poszkodowanych firm.

Zgodnie z artykułem 305 ustawy o prawie własności przemysłowej zatrzymanym grozić może odpowiedzialność za wprowadzenie do obrotu rzeczy z podrobionymi znakami towarowymi. Tego typu przestępstwo zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Nie jest  wykluczone, że zatrzymani mogą odpowiadać również z ustawy karno-skarbowej.

ea

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.24 MB)

Powrót na górę strony