Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów

Data publikacji 13.09.2017

Małopolscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie i policjantami z Sochaczewa zatrzymali 38-letniego mężczyznę oraz zabezpieczyli 1,5 tony gotowej krajanki tytoniowej bez akcyzy a także ponad 3100 paczek papierosów z podrobionym znakiem towarowym.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Krakowie od początku 2017r. prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie dotyczące grupy przestępczej, która zajmuje się produkcją i dystrybucją nielegalnych wyrobów tytoniowych. Jak ustalono, podrobione papierosy trafiały na place i targowiska całej Polski. Do tej pory w śledztwie zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty już kilkanaście osób. Wśród podejrzanych są głównie hurtownicy, którzy wyprodukowany towar odsprzedawali dalej, ale policjanci cały czas dążyli do namierzenia i zlikwidowania linii produkcyjnych nielegalnych papierosów. Intensywne działania operacyjne doprowadziły do ustalenia miejsca, w którym przestępcy produkowali papierosy. Była to jedna z małych miejscowości w województwie mazowieckim.

W środę 6 września małopolscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie, policjantami z Sochaczewa oraz funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowego z Olsztyna wkroczyli na teren  nieogrodzonej posesji na terenie gminy Rybno, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim, na którym znajdowała się duża hala magazynowa. Akcja została przeprowadzona, gdy na posesję wjechał samochód wyładowany workami z krajanką tytoniową. 38-letni kierowca pojazdu został zatrzymany. Na posesji policjanci ujawnili również  zaparkowane kolejne auto wypełnione krajanką. Policjanci przeszukali oba pojazdy. W jednym  znaleźli 135 kg krajanki tytoniowej, natomiast w drugim 870 kg. Wszystko wskazuje na to, że były to półprodukty do wytwarzanych papierosów.

W pomieszczeniach zabezpieczono kolejnych 400 kg krajanki tytoniowej oraz 60 tys. sztuk papierosów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi (papierosy miały oznaczenia znanych zagranicznych marek). W sumie podczas działań zabezpieczono 1,5 tony gotowej krajanki. W hali magazynowej znajdowała się profesjonalna linia do produkcji papierosów, na którą składało się kilkanaście maszyn (np. transporter taśmowy do liści tytoniu, krajarka do tytoniu, suszarka powietrzna, rozładowywacz kaset papierosów, maszyna do pakowania pakietów papierosów itp.). Zabezpieczono również ogromne ilości półfabrykatów potrzebnych do produkcji m.in. beczki, kanistry i wiadra wypełnione  klejem, folia do pakowania oraz filtry. 38-latek usłyszał zarzut nabycia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego (art. 65 par.1 KKS). Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Trwa ustalanie pozostałych osób związanych z ta sprawą m.in. dostarczających krajankę do fabryki czy pracujących przy produkcji nielegalnych papierosów.

(KWP w Krakowie / jch)

  • Nielegalna fabryka papierosów
  • Nielegalna fabryka papierosów
  • Nielegalna fabryka papierosów
  • Nielegalna fabryka papierosów
  • Nielegalna fabryka papierosów
  • Nielegalna fabryka papierosów

Opis filmu: Zlikwidowana nielegalna fabryka papierosów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.87 MB)

Powrót na górę strony