Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne poszukiwania zakopiańskich policjantów i ratowników TOPR

Data publikacji 14.09.2017

Około 20-osobowa grupa złożona z zakopiańskich policjantów „poszukiwaczy” z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz toprowców przeczesuje okolice Doliny Roztoki w Tatrach. W akcji uczestniczy również policyjny przewodnik z psem tropiącym. Działania skierowane są na poszukiwanie ewentualnych śladów (kości, rzeczy osobistych itp.) mogących pomóc w identyfikacji znalezionych w ubiegłym tygodniu szczątków ludzkich.

Poszukiwania obejmują duży obszar. Wszystko wskazuje bowiem na to, że przez lata szczątki jak również odzież i rzeczy osobiste ofiary mogły zostać rozwleczone przez dzikie zwierzęta.

Przypomnijmy. W czwartek w ubiegłym tygodniu podczas prac naukowych prowadzonych w tym rejonie, pracownicy TPN natrafili na części garderoby i wyposażenia turystycznego. W znalezionych rzeczach ujawniono fragment kości ludzkiej. Znalezisko zostało przekazane zakopiańskim policjantom. W trakcie dalszych poszukiwań znaleziono inne fragmenty szkieletu ludzkiego. Z uwagi na to, że natrafiono także na produkty spożywcze z określoną datą ważności, przyjęto, że data zgonu może się zamykać się w latach 2007 - 2009 r.

W tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo. Trwają czynności identyfikacyjne. Do wszystkich jednostek Policji w Polsce został przesłany komunikat z prośbą o przeszukanie baz osób zaginionych w wytypowanym okresie. Znalezione szczątki ludzkie trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie trwać będzie analiza celem uzyskania profilu DNA. Prowadzacy śledztwo biorą pod uwagę zrekonstruowanie wyglądu twarzy na podstawie znalezionej czaszki.

Policjanci proszą o kontakt osoby, których bliscy lub znajomi mogli zaginąć w górach około 10 lat temu. Z policjantami w Zakopanem można skontaktować się pod numerem telefonu (+18) 20 23 400 lub 404.

(KWP w Krakowie / ig)

Film Wspólne poszukiwania zakopiańskich policjantów i ratowników TOPR

Pobierz plik Wspólne poszukiwania zakopiańskich policjantów i ratowników TOPR (format mp4 - rozmiar 6.29 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja