W Inowrocławiu fałszywy wnuczek odszedł "z kwitkiem"
Prewencyjne działania prowadzone przez policję, by nie dać się oszukać przynoszą efekty. Na czternaście prób wyłudzenia od mieszkańców Inowrocławia gotówki, nikt nie został ograbiony z oszczędności.
Apele, komunikaty, informacje prasowe oraz szereg innych policyjnych działań prowadzonych we współpracy z mediami, instytucjami, parafiami, a także bankami daje pozytywne efekty. Wczoraj (14.09.17) dyżurny policji w Inowrocławiu odebrał czternaście informacji od różnych osób, że próbował zadziałać fałszywy wnuczek. Rozmówcy nie dali się nabrać na legendę o wypadku drogowym i konieczności wpłaty rzekomej kaucji za opuszczenie aresztu. O telefonach o podobnej treści niezwłocznie alarmowali policję.
W jednym z przypadków, w chwili, gdy do banku na terenie Inowrocławia dotarła kobieta chcąca wypłacić dużą sumę gotówki, natychmiast zadziałała jego obsługa. To dzięki niej nie doszło do sfinalizowania transakcji na rzecz oszusta. 73-letnia kobieta uchroniła swoje oszczędności.
Warto wiedzieć, że metody stosowane przez oszustów są przez nich samych modyfikowane i „udoskonalane”. Dlatego, trzeba mieć świadomość jak próbują oni działać.
Policjanci apelują zachowajmy czujność! Oszuści dzwonią najczęściej do osób starszych i zdarza się, że podają za wnuka, policjanta lub funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.
Pamiętaj!
1. Nie ufaj osobom podającym się telefonicznie za policjanta, który twierdzi, że prowadzi akcję. O takich sprawach policja czy funkcjonariusze CBŚP nigdy nie informują, a co najważniejsze nigdy nie żądają gotówki!
2. Nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz!
3. Gdy ktoś telefonuje i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie co do jego intencji koniecznie powiadom policję, nr telefonu alarmowego 997 i 112! Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą gromadzonych latami oszczędności!
(KWP w Bydgoszczy / kp)