Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Motorowerzyści na drogach nie zawsze są bezpieczni...

Data publikacji 15.09.2017

W ostatnim czasie na śląskich drogach doszło do tragicznych zdarzeń z udziałem motorowerów. Niestety trzy z nich dla ich użytkowników zakończyły się śmiertelnie. Motorower, to pojazd tańszy w zakupie i eksploatacji, a także łatwiejszy w poruszaniu się w ruchu miejskim w porównaniu do samochodu. Ich użytkowników przybywa. Dziś przypominamy zasady bezpiecznej jazdy tym jednośladem.

Czym jest motorower, potocznie określany również jako skuter, moped albo po prostu "pięćdziesiątka"?

To pojazd najczęściej dwukołowy (może być również trójkołowy) zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Zgodnie z definicją kodeksu drogowego motorower nie jest uznawany za pojazd silnikowy, dlatego też motorowerzysta zobowiązany jest do poruszania się po poboczu, chyba że pobocze nie nadaje się do jazdy lub korzystanie z niego zakłócałoby ruch pieszych.

Kto może kierować motorowerem?

Uprawnienie do kierowania motorowerem daje prawo jazdy kategorii AM. Aby przystąpić do egzaminu na kategorię AM trzeba mieć ukończone 14 lat, przejść szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców, a następnie zdać egzamin państwowy. Motorowerem kierować może także osoba posiadająca uprawnienia kat. B prawa jazdy. Ostatnią grupą uprawnioną do kierowania motorowerem są wszyscy, którzy ukończyli 18 lat przed dniem 19 stycznia 2013 roku. Osoby te poza dowodem osobistym nie muszą posiadać żadnych uprawnień by móc kierować motorowerem.

Wymagania dotyczące motorowera i jego kierowcy w ruchu drogowym:

 • aktualne ubezpieczenie OC;
 • aktualny przegląd techniczny;
 • korzystanie z hełmu ochronnego w czasie jazdy (ważnym jest by obowiązku tego nie traktować lekkomyślnie – tylko właściwie skonstruowany i dopasowany kask w czasie wypadku może uratować motorowerzystę przed obrażeniami głowy);
 • jazda z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

Jazda skuterem - praktyczne rady:

Poruszanie się skuterem na co dzień potrafi sprawić wiele satysfakcji i ułatwić poruszanie się. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy pojawiającego się na drodze niebezpieczeństwa.

 • dbaj o stan techniczny skutera (sprawdzaj regularnie ciśnienie w oponach, światła i sygnał dźwiękowy);
 • podczas jazdy przewiduj ruchy innych kierowców;
 • obowiązkowym elementem stroju według prawa jest kask, ale przy dłuższych dojazdach do pracy warto zainwestować również w motocyklowe rękawice i kurtkę;
 • używaj elementów odblaskowych – bedziesz bardziej widoczny dla innych użytkowników drogi;
 • nie ścigaj się z samochodami - na najbliższych światłach i tak wystartujesz przed nimi;
 • nie przesadzaj z wjeżdżaniem w każdą wolną lukę w sznurze aut;
 • na mokrej nawierzchni uważaj na pasy, czy szyny - podczas deszczu są one bardzo śliskie i o poślizg nie jest trudno.

Głównymi przyczynami wypadków z udziałem skuterów są niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, a także nieprawidłowy manewr skrętu. Niestety od początku roku na śląskich drogach doszło do ponad czterystu zdarzeń drogowych z udziałem motorowerzystów, w których obrażeń ciała doznało ponad 100 osób a dla 5 z nich obrażenia okazały się śmiertelne. Trzy z pięciu wypadków śmiertelnych wydarzyły się w ostatnim czasie.

Pamiętaj...

Motorowerzysta w zderzeniu z przeszkodą lub samochodem nie ma wielkich szans na uniknięcie odniesienia obrażeń ciała, a nawet utraty życia.

Poniżej, ku przestrodze, zamieszczono fotografie przedstawiające skutki niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem motorowerzystów na Śląsku.

(KWP w Katowicach / mw)

 • fotografia przedstawiająca skutki niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem motorowerzysty na Śląsku
 • fotografia przedstawiająca skutki niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem motorowerzysty na Śląsku
 • fotografia przedstawiająca skutki niebezpiecznych zdarzeń drogowych z udziałem motorowerzysty na Śląsku
Powrót na górę strony