Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci wspólnie z pracownikami ZUS przeciwko oszustom

Data publikacji 20.09.2017

Zielonogórscy policjanci od wielu lat prowadzą kampanię informacyjną i edukacyjną przeciwko złodziejom okradającym seniorów w ich własnych domach, a także przeciw oszustom działającym metodą „na wnuczka”. Tym razem policjanci do współpracy pozyskali nowych sojuszników – pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Policjanci i urzędnicy będą wspólnie edukować seniorów, aby zapobiec przestępstwom na ich szkodę.

Policjanci zajmujący się zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości na szkodę osób starszych od wielu lat szukają nowych sposobów, aby dotrzeć do jak największej liczby seniorów i uświadomić im, jakie sposoby wykorzystują przestępcy, aby zmanipulować, a następnie oszukać lub okraść osoby starsze. W ramach działań profilaktycznych, zielonogórscy policjanci pozyskali już do działań pracowników Poczty Polskiej, a teraz także urzędników z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Policjantki z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii spotkały się z przedstawicielami ZUS w Zielonej Górze, aby przekazać plakaty i ulotki zawierające ostrzeżenia przed działalnością oszustów i domokrążców okradających seniorów. Materiały informacyjne rozmieszczone zostały w salach obsługi klientów oraz w poczekalniach budynków ZUS znajdujących się w Zielonej Górze. W ramach współpracy zaplanowano również spotkania informacyjne dla seniorów, w których uczestniczyć będą m.in. członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zielonej Górze. Spotkania odbędą się z okazji zbliżających się obchodów Europejskiego Dnia Seniora (20 października).

Najważniejszym założeniem wspólnej kampanii jest informowanie starszych osób o metodach i sposobach, którymi posługują się oszuści, aby przekonać seniorów do przekazania im swoich oszczędności. Urzędnicy będą wspomagać policjantów podczas spotkań z seniorami i informować chociażby o tym, że nie odwiedzają nikogo w domach. Policjanci przypomną także o sposobach manipulacji i podstępnych działaniach przestępców, którzy okradają starsze osoby w ich mieszkaniach. Powiedzą także, jak się przed nimi obronić i co zrobić w razie zaistnienia takiej sytuacji.

Pomimo prowadzonych przez policjantów działań, cały czas dochodzi do tego typu przestępstw. Niestety, policjanci wciąż często otrzymują zgłoszenia od osób starszych okradzionych przez domokrążców podających się za urzędników czy też oszustów działających metodą „na wnuczka”, którzy w bezwzględny sposób pozbawiają seniorów oszczędności. Poprzez podjętą inicjatywę policjanci chcą zwiększyć świadomość seniorów i tym samym zmniejszyć liczbę przestępstw popełnianych na ich szkodę.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / jch)

  • Policjantki w zielonogórskim ZUS
  • Policjantki w zielonogórskim ZUS
  • Policjantki w zielonogórskim ZUS
Powrót na górę strony