Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

21 walizek edukacyjnych trafiło do policyjnych profilaktyków

Data publikacji 22.09.2017

Dziś, do rąk policjantów z wszystkich komend, zajmujących się profilaktyką społeczną trafiło 21 edukacyjnych walizek narkotykowych. Będą one wykorzystywane podczas spotkań z rodzicami i nauczycielami. Zakup tych walizek był możliwy dzięki finansowemu wsparciu samorządu województwa podkarpackiego.

Gospodarzem spotkania był Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie nadinsp. dr Krzysztof Pobuta, który podziękował przedstawicielom samorządu wojewódzkiego za współpracę i zaangażowanie w działania na rzecz bezpieczeństwa. Powiedział, że "profilatyka to zadanie dla ludzi z pasją, którzy chcą pomagać innym". Przed nimi spore wyzwania, także w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i przestępczości nieletnich. Aby edukacja była skuteczna, policjanci z wszystkich komend miejskich i powiatowych otrzymali walizki edukacyjne, które wykorzystywane będą podczas spotkań z rodzicami, nauczycielami i pedagogami. 

Środki na zakup walizek przekazał samorząd województwa podkarpackiego. Koszt zakupu jednego zestawu to blisko 1 tys. złotych. Jerzy Cypryś - przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego podkreślił jak ważną rolę odgrywa współpraca pomiędzy instytucjami na rzecz zapobiegania przestępczości. Słowa uznania skierował do policyjnych profilaktyków, życząc im by spotykali się zawsze z życzliwością i zrozumieniem. Stanisław Kruczek - członek Zarządu Województwa Podkarpackiego mówił, że samorząd musi wspierać policję już na etapie profilaktyki, "bo lepiej jest zapobiegać niz później zmagać się z problemami"

W spotkaniu udział wziął też Jerzy Jęczmienionka -  dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Profilaktyczna walizka narkotykowa to znakomite narzędzie, które pozwoli edukować dorosłych - rodziców, nauczycieli i pedagogów. Tylko pokazanie im substancji przypominających narkotyki oraz przedmiotów wykorzystywanych do ich używania, czy ukrywania, powinno wzmóc ich czujność. Edukacyjne kuferki zawierają atrapy substancji, które są najpopularniejsze na polskim czarnym rynku, ale też przedmioty, które młody człowiek może wykorzystywać do rozdrabniania, przechowywania czy przyjmowania środków odurzających. 

Zawartość walizki prezentował Marcin Kosmala z Wydziału Prewencji KWP w Opolu. Podzielił się również praktyczną wiedzą, jak korzystać z tych materiałów podczas spotkań z dorosłymi opiekunami i rozmów o uzależnieniach. 

 

Powrót na górę strony