Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Miał „uchronić” seniorkę przed hakerami. W porę zjawili się prawdziwi policjanci.

Data publikacji 22.09.2017

Przyjechał do Kielc w celu przejęcia pieniędzy od starszej kobiety. Podawał się za funkcjonariusza z komendy wojewódzkiej prowadzącego śledztwo w sprawie hakerów, którzy dokonują oszustw internetowych. Na umówione spotkanie jednak nie dotarł, pieniędzy nie odebrał. Został bowiem zatrzymany przez policjantów z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu kieleckiej komendy. To 26- latek z Warszawy, który został zatrzymany w związku z podejrzeniem popełnienia oszustwa na tzw. „policjanta”. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące, a grozi mu nawet 8 lat za kratkami.

W środowe przedpołudnie do 63- letniej kielczanki zadzwonił rzekomy policjant, który prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzeń pieniędzy przez Internet. Oświadczył, że jej konto jest zagrożone i polecił wypłatę gotówki z banku, zablokowanie rachunku i przekazanie dla rzekomego funkcjonariusza, aby w ten sposób zabezpieczyć swój majątek. Kobieta wzięła z mieszkania złotówki i euro a następnie poszła do banku i wypłaciła 56 tysięcy złotych. W tym czasie „funkcjonariusz” wydawał jej instrukcje i wyznaczył miejsce spotkana, gdzie 63- latka ma przekazać pieniądze. Łącznie miała przy sobie po przeliczeniu około 71 000 złotych. Na potkanie z seniorką poszedł nie tylko oszust, ale również kieleccy kryminalni. W pewnym momencie przestępca podjął próbę ucieczki, jednak został szybko zatrzymany przez funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Oszustem okazał się 26- latek ze stolicy. Mężczyzna został zatrzymany i trafił celi. Jak się okazało, był także poszukiwany przez warszawski sąd do odbycia kary za wykroczenie.

Mieszkaniec stolicy będzie odpowiadał za oszustwo. Decyzją kieleckiego sądu został już tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Śledczy badają teraz jego związek z innymi, podobnymi przypadkami na terenie całego kraju. Przestępstwo oszustwa jest w Polsce zagrożone karą do 8 lat więzienia.

To kolejny przypadek który pokazuje, że mimo licznych apeli i prelekcji nadal starsze osoby wykazują zbytnią ufność w słowa nieznanych rozmówców. W tym konkretnym przypadku skuteczna praca funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu kieleckiej komendy zapobiegła utracie oszczędności całego życia. Przypominamy – policjanci nigdy nie proszą i nie odbierają od nikogo pieniędzy! Jeśli otrzymamy taki telefon, możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z oszustem. Jednocześnie apelujemy do rodzin i znajomych seniorów o poświęcenie większej uwagi osobom starszym i uczulanie przed przestępcami.

Opr. KM

Źródło: KMP w Kielcach


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 16.46 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja