Handlowali "damami do towarzystwa" z Polski
Trzech członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się handlem ludźmi zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego wraz z policjantami z Krakowa. Członkowie grupy werbowali młode kobiety w wieku 18-20 lat do pracy w charakterze "hostess" we Włoszech. W rzeczywistości kobiety trafiały do klubów nocnych. W ręce policjantów wpadł wspólnik kierownictwa grupy i dwie kobiety, które zajmowały się logistyką przestępczego procederu.
Członkowie grupy pod pozorem legalnej działalności werbowali w kraju atrakcyjne kobiety w wieku 18-20 lat, proponując im pracę w charakterze "hostess" we Włoszech. By zakamuflować działalność przestępczą organizowano spotkania – szkolenia, podczas których obiecywano wysokie zarobki, dogodne warunki mieszkaniowe i opiekę rezydenta podczas okresu zatrudnienia.
Warunkiem otrzymania pracy było podpisanie umowy wekslowej i weksla "in blanco" jako zabezpieczenia w przypadku zerwania umowy przed terminem. W ramach zawartej umowy kobiety były wywożone do Włoch, gdzie okazywało się, że rzeczywistość jest zupełnie inna niż opisywana podczas szkolenia. Kobiety pracowały jako "damy do towarzystwa", a ich swoboda była ograniczana przez włoskich impresariów.
Kobiety nie mając pieniędzy na powrót do Polski i spłacenie kar za odstąpienie od umowy musiały "odpracowywać" zobowiązania. Ich wynagrodzenie zależało przy tym od wielkości zamówień ich "klientów". Członkowie grupy czerpali zyski z tego typu pośrednictwa w wysokości 10 euro od każdego przepracowanego przez każdą z kobiet dnia. We wrześniu ubiegłego roku policjanci zatrzymali pięć osób podejrzewanych o organizowanie tego procederu. Małżeństwo spod Warszawy zostało już tymczasowo aresztowane, trzecia osoba – kobieta pochodząca z Krakowa zwolniona za poręczenie majątkowym w wysokości 120 tys.zł. oraz dwie osoby (organizatorów procederu Polaka oraz obywatela Włoch ) pod tym samym zarzutem – udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się oszustwami i handlem ludźmi. W październiku przedstawiono zarzuty udziału w tym procederze mężczyźnie z Kielc, a w styczniu tego roku, kobiecie z Legnicy.
Policjanci zatrzymali teraz Marcina B. z Legnicy, wspólnika kierownictwa grupy, a zarazem przedstawiciela firmy organizującej cały proceder. W ręce stróżów prawa wpadła też Agnieszka B. z Warszawy odpowiedzialna za finanse grupy, transport kobiet do Włoch i rozmieszczenie ich w różnych klubach nocnych we Włoszech. Policjanci zatrzymali też Zofię L. z Warszawy , która skontaktowała rezydenta strony włoskiej Giovanniego U. z kierownictwem grupy przestępczej, zajmując się bezpośrednim tłumaczeniem negocjacji dotyczących podziału zysków z procederu przestępczego. Kobieta zajmowała się również wyszukiwaniem innych kontaktów przestępczych w Polsce.
Zofii L. już przedstawiono zarzut udziału w handlu ludźmi. Ten czyn zagrożony jest karą nie mniejszą niż 3 lata pozbawienia wolności. Po przesłuchaniach zapadnie dziś decyzja o zarzutach za czyny popełnione przez Marcina B. i Agnieszkę B.
Szacuje się, że w latach 2004 – 2007 wywieziono w ten sposób do Włoch około 300 dziewczyn z Polski. W tej chwili kilkadziesiąt z nich złożyło już obciążające przestępców zeznania.
Sprawa ma charter rozwojowy. Policjanci przewidują dalsze zatrzymania.