Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsze dni jesieni tragiczne na drogach – apelujemy o więcej wyobraźni !

Data publikacji 24.09.2017

Tylko w ciągu ostatniej doby na drogach województwa łódzkiego w wypadkach zginęły 4 osoby i nie są to tylko dane statystyczne ale tragedie całych rodzin. Jesienią warunki atmosferyczne zdecydowanie nie służą bezpieczeństwu w ruchu drogowym tym bardziej wymagana jest większa ostrożność. Kierujący powinni zmienić technikę jazdy a piesi zadbać o to aby być widocznym.

Sieradzcy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 23 września 2017 roku przed godzina 18.00 na drodze wojewódzkiej 480 w miejscowości Bogumiłów. Jak wynika z wstępnych ustaleń 37-letni kierujący fordem focusem , na luku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na przeciwny pas i uderzył w opla astrę kierowanego przez 65 latka a następnie w jadące za tym pojazdem volvo kierowane przez 58-latka. W wyniku odniesionych obrażeń kierujący fordem zmarł na miejscu.

Policjanci przeprowadzili szczegółowe oględziny, zabezpieczyli ślady kryminalistyczne oraz same pojazdy do dalszych badań z udziałem biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych.

 

Łowiccy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności i przyczyny wypadku drogowego, do którego doszło 24 września 2017 roku o godzinie 6.00, na drodze krajowej nr 70 na wysokości miejscowości Michałówek. Zderzyły się dwa pojazdy osobowe :fiat bravo oraz audi. Na skutek wypadku, śmierć na miejscu poniósł kierujący fiatem 86-letni mieszkaniec Olsztyna. Do szpitala zostały przewiezione trzy osoby: pasażerka fiata 59-letnia mieszkanka Olsztyna oraz kierujący audi 28-letni mieszkaniec powiatu łowickiego i 22-letnia pasażerka audi z Łowicza.

Kierujący audi był trzeźwy.  Policjanci zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykonali oględziny, ustalają świadków.

 

 

Tomaszowscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło 24 września 2017 przed godzina 6.00 na K48 w okolicach Spały.

Jak wynika z wstępnych ustaleń kierujący motocyklem yamaha wyprzedzając inny pojazd  , po utracie panowanie nad jednośladem, uderzył w jadące z przeciwnego kierunku audi.  37-letni motocyklista zmarł na miejscu, jego pasażer również mimo reanimacji zmarł. Na czas prowadzonych działań funkcjonariusze zorganizowali objazd  z K 48 na Glinnik i Konewke.

Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policyjne statystyki wskazują, że najwięcej wypadków zdarza się właśnie o tej porze roku. Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Mokra i śliska jezdnia też nie sprzyjają kierującym. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu  nawet na ich przetarcie.

Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu. - Już teraz, na początku października na ulicach widać dużą ilość aut z usterkami oświetlenia.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy włączyć światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe –zwróćmy uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej przy zmniejszonej przejrzystości powietrza- takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg.

Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 30 i 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno – zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność. Należy również pamiętać, że piesi niezależnie od wieku poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na terenie zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Dodatkowym utrudnieniem jesienią (nie tylko dla kierowców) jest często gorsze samopoczucie. Zły nastrój może wpływać na szybkość reakcji i koncentrację o czym warto również pamiętać wsiadając za kierownicę pojazdu i poruszając się po drogach.

 

 

 

Powrót na górę strony