Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Najpierw oszukali, a potem jeszcze próbowali wyłudzić pieniądze

Data publikacji 26.09.2017

Dzięki podjętym przez łomżyńskich funkcjonariuszy działaniom nie doszło do przekazania przestępcom pieniędzy, które chcieli wyłudzić od 29-letniego mieszkańca Łomży. Policjanci apelują o ostrożność i czujność. Nie dajmy się oszukać – fałszywi policjanci czy wnuczkowie wciąż próbują!

W ubiegłym tygodniu łomżyńscy policjanci zostali poinformowani o oszustwie w związku z zakupem telefonu na jednym z portali sprzedażowych i wyłudzeniu pieniędzy. Jak wynikało ze zgłoszenia, 29-letni mieszkaniec Łomży kupił przez Internet telefon komórkowy. Następnego dnia 29-latek otrzymał telefon od osób podających się za policjanta i pracownika banku, które poinformowały rozmówcę, że jego konto zostało użyte do popełnienia przestępstwa. Zasłaniając się prowadzonymi rzekomo czynnościami służbowymi, przestępcy wyłudzili od 29-latka login i hasło dostępowe do systemu bankowości elektronicznej, następnie sms-owe kody autoryzacyjne do kolejnych transakcji. Przy pomocy podstępnie uzyskanych danych, wykonali z konta pokrzywdzonego trzy przelewy na kwotę blisko 13 tysięcy złotych. Podjęte natychmiast przez łomżyńskich funkcjonariuszy działania, doprowadziły do wstrzymania przekazania pieniędzy na konto oszustów. Trwają dalsze ustalenia w tej sprawie.

Funkcjonariusze apelują o czujność!

Policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy też nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich „zabezpieczenia” przed oszustami. Apelują o nieprzekazywanie przez telefon danych dotyczących rachunków bankowych, a tym bardziej informacji dotyczących loginów czy haseł.

Pamiętajmy, że oszuści podczas prowadzonych rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy oszustom. Jak się okazuje, ofiarami oszustów padają już nie tylko osoby starsze.

(KWP w Białymstoku / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja