Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antyterroryści ćwiczyli z helikopterem

Data publikacji 29.09.2017

Na terenie powiatu zawierciańskiego odbyły się ćwiczenia wysokościowe dla policjantów pododdziałów antyterrorystycznych. Brali w nich również udział wojskowi komandosi z Lublińca i funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ćwiczeniach wykorzystywany był śmigłowiec Mi-8, z użyciem którego ćwiczone były różne warianty desantowania.

W poniedziałek rozpoczęły się ćwiczenia wysokościowe, które zorganizowane zostały przez Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Katowicach. Śląscy antyterroryści zaprosili do udziału w nich swoich kolegów z Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi i Opola, a także komandosów z jednostki w Lublińcu oraz członków specjalnego pododdziału ABW. Łącznie w manewrach brało udział około sześćdziesięciu uczestników, wykorzystywany był również śmigłowiec Mi-8. Na miejsce ćwiczeń wybrano powiat zawierciański i myszkowski, w szczególności okolice Kroczyc i Poręby. Dla antyterrorystów przygotowano siedem ćwiczeń obejmujących zjazdy i desant z pokładu śmigłowca z wykorzystaniem różnych technik, między innymi lin alpinistycznych oraz desantowej tak zwanej grubej. Zróżnicowano miejsca, na które desantowali się mundurowi - były to wysokie budynki, ruiny zamku, obiekty terenowe, ale też policyjna łódź na wodach zbiornika w Poraju. Plan ćwiczeń obejmował również bezpośredni zjazd do wody. Nad bezpieczeństwem osób, które w czwartek tłumnie przyglądały się ćwiczeniom w Porębie, czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu.

Prowadzone ćwiczenia miały na celu przetrenowanie różnych wariantów dotarcia policjantów na miejsce ich ewentualnej akcji - w tym wypadku z użyciem śmigłowca. Prawidłowe wykonanie takiego zadania wymaga perfekcyjnej współpracy operatorów z zespołu bojowego z załogą helikoptera. Tylko precyzyjne wykonanie poszczególnych elementów podejścia i desantu oraz właściwe ich zgranie w czasie zapewnia bezpieczeństwo i skuteczność takiego manewru. Ćwiczenia zakończyły się dzisiaj.

Organizatorzy dziękują wszystkim osobom i służbom, dzięki którym możliwe było zorganizowanie oraz przeprowadzenie szkolenia.

Opis filmu: wspólne szkolenie służb mundurowych

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.37 MB)

Powrót na górę strony