Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt dla podejrzanych o zabójstwo sprzed 26 lat – kolejna zbrodnia wyjaśniona przez policjantów z dolnośląskiego Archiwum X

Data publikacji 29.09.2017

Sąd zastosował areszt tymczasowy na 3 miesiące wobec kobiety i mężczyzny, zatrzymanych przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, a podejrzanych o zabójstwo sprzed 26 lat. To kolejna zbrodnia wyjaśniona przez policjantów z dolnośląskiego Archiwum X. Do zabójstwa mężczyzny doszło w październikową noc w 1991 roku w jednym z domów na terenie powiatu lwóweckiego. Przez wiele lat sprawa pozostawała niewyjaśniona. Teraz jednak zbrodnia zostanie osądzona, a sprawca ukarany.

Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące wobec 61-letniego mężczyzny i 55-letniej kobiety, ustalonych i zatrzymanych przez policjantów z dolnośląskiego Archiwum X, a podejrzanych o zabójstwo. Sprawa dotyczy zbrodni sprzed 26 lat.

Ustalenie osób podejrzanych i ich zatrzymanie jest efektem czynności prowadzonych przez policjantów w sprawie zabójstwa z 1991 roku. Do zabójstwa doszło w nocy z 17/18 października w jednym z domów na terenie powiatu lwóweckiego. Nieznany wówczas sprawca bądź sprawcy zamordowali 32 -letniego mężczyznę. Jego zwłoki ujawniła żona. Według zgłaszającej miało dość tam do napadu dokonanego przez nieznanych sprawców.

Ustalenia i działania prowadzone przez policjantów przy współpracy z Dolnośląskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, a także zgromadzony materiał dowodowy, poparty badaniami biegłych z Laboratorium Kryminalistycznego dolnośląskiej Policji i jego drobiazgowa analiza, pozwoliły wytypować osoby podejrzewane o tę zbrodnię – żonę zamordowanego i jej partnera.

Oboje zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, zgłoszony przez kobietę napad był sfingowany. Przedwczoraj kobieta i mężczyzna zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie na podstawie zebranego materiału dowodowego usłyszeli zarzut zabójstwa.

Na trop, który doprowadził funkcjonariuszy dolnośląskiej Policji do zatrzymanych, wpadli oni wyjaśniając inną zbrodnię z 1993 roku, zaistniałą na terenie tego samego powiatu. Pracując nad tamtą sprawą, która również została wyjaśniona, a podejrzany zatrzymany, funkcjonariusze ustalili pewne okoliczności, które powiązali z zabójstwem mężczyzny z 1991 r.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.69 MB)

Powrót na górę strony