Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: „Rozpoznawanie i zabezpieczanie śladów entomologicznych.." - o wykorzystaniu owadów w procesie karnym

Data publikacji 02.10.2017

„Rozpoznawanie i zabezpieczanie śladów entomologicznych. Możliwości ich wykorzystania w procesie karnym” to temat dwudniowego seminarium, jakie dziś rozpoczęło się w KWP w Lublinie. O tym, jak nauka o owadach i cyklu ich rozwoju może być przydatna w kryminalistyce opowiedzieli dziś wykładowcy ze Szkoły Policji w Pile. Świadczy o tym chociażby przypadek z ubiegłego roku, jak konkretny gatunek chrząszcza doprowadził do ustalenia sprawcy zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem. Szkolenie adresowane jest głównie dla policjantów służby kryminalnej. W spotkaniu oprócz policjantów biorą udział również przedstawiciele Prokuratury i Żandarmerii Wojskowej.

     

Chociaż dla wielu z nas „owady” przynoszą nieprzyjemne skojarzenia, bowiem kojarzą się głównie z insektami i przenoszeniem wielu chorób, to jak się okazuje są to nieocenione stworzenia. Zapewniają równowagę biologiczną oraz odpowiadają za rozkład martwej substancji organicznej, tej pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Te funkcje są nie do przecenienia i zdaniem ekspertów z dziedziny entomologii -  bardzo istotne dla istnienia naszej planety. Jak się okazuje, owady, które doprowadzają do rozkładu martwej substancji organicznej pochodzenia zwierzęcego (również zwłok ludzkich) są także w zainteresowaniu organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

      

Owady mają określony, powtarzalny cykl biologicznego rozwoju, dlatego też ślady entomologiczne ujawnione na zwłokach lub w ich pobliżu mogą zostać wykorzystane przez organy ścigania.  Ślady entomologiczne i zasady postępowania z nimi są  przedmiotem entomologii sądowo–lekarskiej, zwanej entomoskopią. Dziedzina ta wykorzystywana jest do ustalania czasu śmierci, ustalania innych okoliczności, np. przemieszczania, zwłok, przyczyny zgonu, ustalanie czy miejsce znalezienia zwłok jest miejscem, gdzie nastąpiła śmierć.

      

Chociaż jest to stosunkowo młoda dziedzina wiedzy, jednak jak się okazuje pierwsze  zapisy mówiące o wykorzystaniu wiedzy o owadach w sprawie o zabójstwo pochodzą nawet z XIII wieku. Dzisiejsza Entomoskopia pozwala także odpowiedzieć na trzy z siedmiu złotych pytań kryminalistycznych : KIEDY ?, GDZIE ?, KTO ?.

     

O tym, jak bardzo istotną rolę w procesie wykrywczym odgrywają owady i zabezpieczone na miejscu zdarzenia ich ślady  było poświęcone dwudniowe seminarium, które rozpoczęło się dziś w KWP w Lublinie.

     

Prelegentami seminarium byli wykładowcy ze Szkoły Policji w Pile:  kom. Paweł Leśniewski i asp. Jacek Cyran. Szkoła Policji w Pile jest pierwszym ośrodkiem szkoleniowym w Polsce, który zajął się standaryzacją śladów entomologicznych. Tematyka została włączona w zakres nauczania na kursach specjalistycznych techniki kryminalistycznej i będzie rozszerzana na kursach dla policjantów dochodzeniowo-śledczych i operacyjno-rozpoznawczych.

Podczas dzisiejszych zajęć zostały poruszone następujące zagadnienia:

  • podział śladów entomologicznych,
  • rozpoznawanie śladów entomologicznych,
  • zabezpieczanie procesowe i techniczno-kryminalistyczne,
  • standardy w zabezpieczaniu śladów entomologicznych podczas kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia,
  • opis przypadku: jak konkretny gatunek chrząszcza doprowadził do ustalenia sprawcy zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem ( z 2016 roku).

Tematyka została opracowana na podstawie doświadczeń i obserwacji przeprowadzonych pod merytorycznym nadzorem biegłych z zakresu entomoskopii (entomologii sądowo-lekarskiej), tj.: prof. dr hab. Krzysztofa Szpili z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Szymona Konwerskiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wykładowcy w ramach prowadzonej dyskusji podzielili się z uczestnikami seminarium własnymi doświadczeniami i ustaleniami praktycznymi w zakresie śladów entomologicznych, które powstały w wyniku przeprowadzonych eksperymentów.

W seminarium bierze udział około 80 osób. Adresowane jest ono głównie do funkcjonariuszy służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo-śledcze, operacyjno-rozpoznawcze oraz techników kryminalistyki z podległych jednostek lubelskiego garnizonu Policji. W spotkaniu udział biorą także przedstawiciele Prokuratury i Żandarmerii Wojskowej.

AK

Powrót na górę strony