Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oborniki - Policjanci uratowali życie 69-latka

Data publikacji 04.10.2017

Policjanci z Komisariatu Policji w Rogoźnie uratowali mężczyznę, którego życie było zagrożone. Szybka i zdecydowanej reakcja funkcjonariuszy sprawiła, że 69-letni mężczyzna z udarem w odpowiednim czasie trafił do szpitala, gdzie został otoczony specjalistyczną opieką lekarską.

Policjanci w swojej codziennej służbie spotykają się z różnymi sytuacjami. Każdy dzień jest inny i nie można przewidzieć z jakimi zdarzeniami będą mieli do czynienia. Czasami zdarza się, że policjanci w jednej chwili muszą podjąć szybką decyzję, aby pomóc drugiemu człowiekowi. Zwłaszcza, gdy minuty decydują o życiu.

Tak też było 30 września br. tuż po godzinie 10.00 Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Obornikach otrzymał zgłoszenie, że w Rogoźnie przy miejscowej aptece stoi pojazd z otwartą szybą oraz z kluczykami w stacyjce. Na miejscu policjanci potwierdzili ten fakt.  Na siedzeniu samochodu znaleźli także pozostawione dwa telefony komórkowe. Nigdzie w pobliżu nie było kierującego. Mundurowi ustalili numer telefonu do rodziny właściciela pojazdu. Ustalili, że samochodem porusza się 69-letni mężczyzna, który w przeszłości miał poważne problemy zdrowotne. Zaniepokojeni tym faktem natychmiast rozpoczęli jego poszukiwania.  Patrolując pobliskie ulice w pewnym momencie zauważyli idącego poboczem starszego mężczyznę.

Mężczyzna nie wiedział kim jest ani gdzie się znajduje, miał kłopoty z wymową oraz koordynacją ruchów. Wiedząc jakie są pierwsze, charakterystyczne objawy udaru mózgu policjanci nie mieli wątpliwości, że starszy pan musi jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarzy i natychmiast wezwali na miejsce karetkę pogotowia. Ratownicy medyczni potwierdzili przypuszczenia policjantów. 69-letni mężczyzna szybko trafił do szpitala, gdzie udzielono mu fachowej pomocy.

Pracownicy służby zdrowia nie mieli wątpliwości, że w przypadku osoby z udarem  czas dotarcia do szpitala decyduje o życiu lub śmierci, a szybkie działanie policjantów i udzielona pomoc, pozwoliły uratować życie 69-latka.

Pamiętajmy!                                                                                                                                                        

Przy udarze mózgu liczy się każda minuta. Im szybciej chory trafi pod opiekę lekarzy, tym większe szanse na powrót do zdrowia. Typowe objawy udaru to: jednostronne osłabienie albo drętwienie kończyn, zaburzenia w rozumieniu mowy lub niemożność wypowiadania słów, bardzo niewyraźne mówienie (bełkotanie), zaburzenia widzenia (zwłaszcza w jednym oku), niepewny chód (jak u pijanego) ostry, kłujący ból głowy, zdecydowanie silniejszy od typowego.

Jeżeli zauważysz te objawy u siebie bądź u bliskich - natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe!

Agnieszka Majchrzak/IL

 

Powrót na górę strony