Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Drugi dzień szkoleń wysokościowych dla funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych

Data publikacji 06.10.2017

Prowadzenie akcji ratowniczej w trudno dostępnym terenie to założenie drugiego dnia szkolenia wysokościowego organizowanego przez policyjnych antyterrorystów. Celność zjazdu na linach na wyspę, podjęcie działań ratowniczych a następnie ewakuacja ludzi to zadania, które tym razem rozegrane zostały nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. W szkoleniu wzięło udział około 90 funkcjonariuszy, m.in. Straży Granicznej, czy Państwowej Straży Pożarnej.

     

Drugi dzień szkoleń policyjnych antyterrorystów rozgrywał się nad Zalewem Zamborzyckim w Lublinie. Uczestnicy ćwiczyli tym razem elementy działań ratowniczych z wykorzystaniem śmigłowca. Zadanie nie było łatwe, gdyż wiązało się z prowadzeniem ewakuacji w trudno dostępnym terenie. Była nim znajdująca się na akwenie wyspa.

     

Jak zawsze przed rozpoczęciem zadań, wszyscy uczestnicy przeszli instruktaż połączony z odprawą techniczną. Omówiono taktykę działań i cele do zrealizowania. Przez kolejne cztery godziny około 90 funkcjonariuszy różnych służb podzielonych w zespoły ćwiczyło pozorowaną akcję ratowniczą.

     

Operatorzy pod presją czasu ćwiczyli celność zjazdu na linach osobistych na ograniczoną przestrzeń, następnie, podjęcie działań ratowniczych i w końcu ewakuację z wykorzystaniem lin longline. Choć wczorajsza aura nie była sprzymierzeńcem, mimo to  funkcjonariusze stanęli na wysokości zadania.

     

Na koniec ćwiczeń przeszedł czad na podsumowanie i omówienie poprawności wykorzystanej taktyki działań.

     

Jak podkreślają uczestnicy szkolenia, nie tylko policyjni antyterroryści, ale także przedstawiciele innych służb, organizowanie tego typu przedsięwzięć  jest niezmiernie przydatne. Ich celem jest bowiem  doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych oraz wypracowanie wspólnych algorytmów postępowania. Nabyte w trakcie ćwiczeń  umiejętności wykorzystywane są nie tylko podczas działań bojowych, ale także podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych jak np.  katastrofa naturalna, czy awaria techniczna.

     

W zorganizowanym przez funkcjonariuszy SPAP w Lublinie kilkudniowym szkoleniu uczestniczyli  również policjanci z Białegostoku, Wrocławia, Rzeszowa, Krakowa, Olsztyna, Kielc, Szczecina, Katowic, BOA KGP, Ratownicy GOPR, Żołnierze JW. 4055 Hrubieszów, Strażacy JGR 2 Lublin, a także funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Chełma, Żołnierze I Batalionu Zmechanizowanego w Chełmie a także grupa wysokościowa z Państwowej Straży Pożarnej z Lublina, przedstawiciele Centralnej Jednostki Antyterrorystycznej z Cypru, Funkcjonariusze Wydziału Lotniczego, Głównego Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP, jak również żołnierze JW. I Batalionu21 Brygady Strzelców Podhalańskich, Żołnierze II Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Lublinie.

Zobacz wszystkie zdjęcia z szkolenia wysokościowego dla funkcjonariuszy pododdziałów antyterrorystycznych z wykorzystaniem śmigłowca MI-8.

AK

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 25.45 MB)

Powrót na górę strony