Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Premier RP i szef MSWiA podziękowali służbom za działania w czasie orkanu Ksawery

W Zielonej Górze odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, dotyczącego skutków orkanu Ksawery, który nawiedził województwa zachodniej i południowej Polski. Obecna na nim Premier RP, Beata Szydło oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak podziękowali strażakom, policjantom i innym służbom za ogromne zaangażowanie i profesjonalne działania na rzecz społeczeństwa w usuwaniu skutków wczorajszej nawałnicy. Lubuscy policjanci przez całą noc i poranek pracowali nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom województwa lubuskiego dotkniętych skutkami niszczycielskiego wiatru.

W piątek (6 października) w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 w Zielonej Górze miało miejsce zebranie sztabu kryzysowego, poświęcone działaniom służb i skutkom, jakie wyrządził orkan Ksawery. Uczestniczyli w nim przedstawiciele administracji rządowej, na czele z Premier RP Beatą Szydło, Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariuszem Błaszczakiem, Ministrer Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbietą Rafalską oraz Wojewodą Lubuskim, Władysławem Dajczakiem. Poza nimi w posiedzeniu sztabu kryzysowego wzięli udział przedstawiciele służb, którzy złożyli meldunki z działań. Państwową Straż Pożarną reprezentował Komendant Główny PSP, gen. bryg. Leszek Suski oraz p.o. Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Patryk Maruszak.

Działania lubuskich stróżów prawa przedstawił I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Krzysztof Sidorowicz. Towarzyszył mu Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze, podinsp. Piotr Fabijański. Po zakończeniu posiedzenia premier Beata Szydło oraz minister Mariusz Błaszczak podziękowali strażakom, policjantom, służbom medycznym i energetykom za ich profesjonalne działania. Później uczestnicy spotkania wybrali się na tereny dotknięte przez żywioł, sprawdzić na jakim etapie prowadzone są prace naprawcze.

Orkan Ksawery, który przeszedł czwartkowego wieczoru (5 października) przez tereny zachodniej i południowej Polski wyrządził bardzo duże szkody, zarówno pod względem ludzkim jak i materialnym. W województwie lubuskim przez działanie niszczycielskiego wiatru – powalone drzewa, połamane gałęzie – występowały utrudnienia nie tylko na głównych drogach, ale również na tych o mniejszym natężeniu ruchu. Tam właśnie przez całą noc i piątkowy poranek pracowali strażacy usuwający skutki porywistego wiatru. Wspomagali ich policjanci, którzy czuwali na bezpieczeństwem wszystkich zmotoryzowanych. Często, zwłaszcza w większych miastach mundurowi kierowali ruchem na skrzyżowaniach, a na innych drogach obsługiwali zdarzenia drogowe, który miały miejsce również w związku ze skutkami nawałnic. Pilnowali także mienia Lubuszan, aby w miejscach najbardziej dotkniętych działaniami orkanu Ksawery nie dochodziło do przestępstw kradzieży – takich przypadków na szczęście nie odnotowano. Na wszystkie sygnały społeczeństwa o niebezpiecznych sytuacjach lubuscy policjanci reagowali z zaangażowaniem i starannością, aby w momentach zagrożenia dotrzeć jak najszybciej na miejsce zdarzenia i podjąć działania ratownicze. 

 

(roKGP na podstawie żródła ZP KWP Gorzów Wlkp)

Powrót na górę strony