Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zagubionych grzybiarzy

Data publikacji 09.10.2017

Blisko 90 osób - policjantów, ratowników i funkcjonariuszy innych służb, przez całą noc poszukiwało 70-letniego przemyślanina, który samotnie udał się do lasu w okolicach Cisowej. Mężczyzna podczas grzybobrania stracił orientację i nie potrafił odnaleźć drogi powrotnej. Z kolei funkcjonariusze z powiatu bolesławieckiego pomogli grzybiarzom, którzy stracili orientację w terenie. Odnalezieni grzybiarze cali i zdrowi wrócili do domów.

Wczoraj, 08.10.br., po południu, policjanci z komendy miejskiej w Przemyślu przyjęli zgłoszenie o zaginięciu 70-letniego mężczyzny, który rano udał się na grzyby. Miał iść w kierunku Cisowej, nie oddalając się zanadto od drogi. Mężczyzna po kilku godzinach grzybobrania stracił orientację w terenie. Jak się okazało, w tym lesie był po raz pierwszy. Telefonował do swojej siostry, miał nadzieję, że bliscy pomogą mu odnaleźć drogę powrotną. Niestety te poszukiwania nie przyniosły rezultatu, więc krewni zwrócili się o pomoc do Policji. 

Policjanci ruszyli w las. Jeden z funkcjonariuszy utrzymywał kontakt telefoniczny z zaginionym, jednak ten nie potrafił przekazać gdzie jest. Słyszał włączane przez policjantów sygnały dźwiękowe i megafon, ale nie potrafił ich zlokalizować. Sytuacja stała się niebezpieczna, gdy po godz. 19 telefon przemyślanina zamilkł - rozładowała się bateria.

W poszukiwania włączono dodatkowych funkcjonariuszy, użyto też psów tropiacych. Czynności wsparli ratownicy GOPR, strażacy, strażnicy graniczni i leśnicy. Do pomocy wezwano ratowników z psami ze stowarzyszenia STORAT.

Przez całą noc poszukiwania prowadziło blisko 90 osób. Istniała obawa o życie i zdrowie tego człowieka.

Dopiero rano, policjanci otrzymali sygnał od ratowników GOPR z Sanoka, którzy przemieszczając się w inny rejon, dostrzegli starszego mężczyznę z koszem grzybów. Okazało się, że to poszukiwany 70-latek. Wezwano do niego służby medyczne, które potwierdziły, ze mężczyźnie nic poważnego się nie stało, był jedynie zziębnięty.

***

Dzielnicowi z Kruszyna i Warty Bolesławieckiej po poszukiwaniach odnaleźli zagubionych grzybiarzy. Mieszkańcy powiatu legnickiego, kobieta i mężczyzna, przyjechali na grzybobranie do lasu na teren powiatu bolesławieckie. Weszli do lasu w gminy Bolesławiec a odnalezieni zostali w gminie Gromadka. Około godz. 15.00-16.00 grzybiarze zorientowali się, że potrzebują pomocy, ponieważ nie są w stanie odnaleźć drogi powrotnej na parking, gdzie zostawili samochód.

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu po otrzymaniu zgłoszenia o zagubieniu natychmiast skierował miejscowych dzielnicowych w ten leśny rejon. Po dwóch godzinach mundurowi odnaleźli zagubionych grzybiarzy. Jak się okazało mieszkańcy powiatu legnickiego szukając grzybów całkowicie stracili orientację w terenie. Dzielnicowi odnaleźli zmęczonych, ale całych i zdrowych, grzybiarzy.

Było to już kolejne w tym sezonie zaginięcie grzybiarzy na terenie powiatu bolesławieckiego.

Policjanci po raz kolejny przypominają, aby wybierając się do lasu pamiętać o zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo:

• poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót;
• zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny;
• miej przy sobie telefon komórkowy, który może przydać się w sytuacjach kryzysowych;
• jeżeli zabierasz psa to koniecznie na smyczy;
• nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia;
• ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów;
• zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia;
• zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną;
• w przypadku, gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997 lub 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).

Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy.

(KWP w Rzeszowie, KWP we Wrocławiu)

 

Powrót na górę strony