Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesteśmy dla Was – KMZB na Opolszczyźnie

Data publikacji 11.10.2017

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zadebiutowała przed rokiem – dziś jest popularnym sposobem komunikowania się z Policją. Świadczy o tym blisko 12 000 zgłoszeń mieszkańców naszego regionu. To interaktywne narzędzie jest łatwe w obsłudze i skuteczne w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Dzięki temu możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy.

O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców regionu. Są jednak tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że KMZB służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego - jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu - spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – to tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112.

Jak wynika z naszych analiz, największą popularnością Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się wśród mieszkańców powiatu nyskiego – to 26 % zgłoszeń w skali całej Opolszczyzny. Kolejno jest powiat brzeski – 18 % i opolski – 15 %. Przypomnijmy, że na Opolszczyźnie Krajowa Mapa Zagrożeń działa już ponad rok. W tym czasie odnotowaliśmy blisko 12 000 zgłoszeń od mieszkańców naszego regionu.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy nieprawidłowego parkowania – ponad 3000, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – ponad 2 700, czy przekraczania dozwolonej prędkości – blisko 2 400 zgłoszeń.

Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zgłoszenia, potwierdzili ponad 35% z nich.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową opolska.policja.gov.pl. Jako pierwszy pojawi się baner KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach. Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.

  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa #2
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa #3
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa #6
Powrót na górę strony