Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano kolejne zabytki i unikatowe eksponaty

Data publikacji 10.02.2008

Policjanci z zespołu zajmującego się ochroną zabytków KWP w Łodzi odzyskali kolejne przedmioty pochodzące z nielegalnych wykopalisk. Zatrzymali 26-latka, który za pomocą wykrywacza metalu plądrował stanowiska archeologiczne w okolicy Łowicza, a pozyskane w ten sposób przedmioty sprzedawał na aukcjach internetowych. Z kolei pokaźną kolekcję monet oraz zbiór zabytkowych obrączek, sygnetów i toporów żelaznych zabezpieczyli policjanci z Tomaszowa Lubelskiego w mieszkaniu 19-latka z gminy Lubycza Królewska. Niektóre z zabezpieczonych eksponatów mają unikatowy charakter.

Policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Zabytkom KWP w Łodzi ustalili 26-letniego mieszkańca powiatu łowickiego, który posługując się wykrywaczem metalu plądrował stanowiska archeologiczne w okolicy Łowicza. W mieszkaniu mężczyzny znaleziono kilkadziesiąt przedmiotów wykopanych z różnych miejsc. Część z nich - np. średniowieczny grot włóczni i ostroga oraz sygnet i obrączka - to zabytki archeologiczne pochodzące z wykopalisk prowadzonych bez wymaganego zezwolenia. Stróże prawa zabezpieczyli także elementy ubioru i wyposażenia żołnierskiego - guziki oraz tzw. "nieśmiertelnik" czyli identyfikator żołnierza, co wskazuje na wykopanie tych przedmiotów z wojskowej mogiły.

Ponadto w mieszkaniu "archeologa - amatora" zabezpieczono elementy broni palnej, amunicję i proch strzelniczy, na posiadanie których 26-letni mężczyzna nie miał zezwolenia. Znalezione w wyniku przeszukania przedmioty zabezpieczono. Śledczy ustalili, że średniowieczny grot włóczni mężczyzna wykopał w miejscowości Arkadia, a ostrogę w miejscowości Budy. Pozyskane w ten sposób przedmioty 26-latek sprzedawał na aukcjach internetowych używając do transakcji komputera z zainstalowanym nielegalnym oprogramowaniem.

26-latek odpowie za nielegalne posiadanie broni i amunicji. Trwa ustalanie zakresu odpowiedzialności mężczyzny z przepisów ustawy o ochronie zabytków. Zgodnie z treścią tej ustawy prowadzenie nielegalnych wykopalisk i niszczenie stanowisk archeologicznych jest karalne.

O tym, że mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Lubycza Królewska posiada kolekcję przedmiotów stanowiących zabytki archeologiczne tomaszowscy policjanci dowiedzieli się przeglądając strony portalu aukcyjnego. To właśnie tam 19-letni mężczyzna oferował unikatowe eksponaty do sprzedaży. Ttomaszowscy policjanci przeszukali mieszkanie 19-latka. Ujawnili i zabezpieczyli pokaźną kolekcję starych monet, siekierę wykonaną z brązu, bełt od kurzu z żelaza, topory żelazne, fragmenty siekiery krzemiennej, obrączki, sygnety i inne ozdoby. Według eksperta z dziedziny archeologii, obecnego podczas wykonywanych czynności, zabezpieczone eksponaty pochodzą z okresu od neolitu po średniowiecze. Niektóre z nich mają unikatowy charakter. Trudno w tej chwili określić wartość materialną zabezpieczonej kolekcji. W mieszkaniu 19-latka policjanci odnaleźli także dwa wykrywacze metali. Mężczyzna twierdzi, że służyły mu one jedynie do wyszukiwania łusek.

Tomaszowscy policjanci ustalają miejsca, z których zabytki były pozyskiwane. Sprawdzają czy nie pochodzą one ze stanowisk archeologicznych. Trwa ustalanie zakresu odpowiedzialności mężczyzny z przepisów ustawy o ochronie zabytków. Zgodnie z treścią tej ustawy prowadzenie nielegalnych wykopalisk i niszczenie stanowisk archeologicznych jest karalne. Po przesłuchaniu 19-latek został zwolniony.

  • Wykrywacz metalu
  • Broń i zabytki z okolic Łowicza
  • Zabytki z okolic Łowicza i amunicja
  • Średniowieczny grot włóczni i ostroga
  • Kolekcja monet
  • Zabezpieczone groty
  • Zabezpieczone groty
Powrót na górę strony