Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

24 lata temu w Miednoje...

Dokładnie 24 lata temu, 11 października 1993 roku w rosyjskim Miednoje i Ostaszkowie, pierwsza oficjalna delegacja polskiej Policji pobrała do urn ziemię z miejsc kaźni polskich przedwojennych policjantów i strażników granicznych. Urny z pobraną wówczas ziemią znajdują się między innymi w Komendzie Głównej Policji w Warszawie i w Szkole Policji w Słupsku.

W obozie jenieckim w Ostaszkowie radziecka służba bezpieczeństwa NKWD umieściła 6570 jeńców, wśród których było kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej. Na początku maja 1940 roku rozpoczęła się, trwająca dwa tygodnie, likwidacja obozu. Ciała zamordowanych wywożono do lasu niedaleko Miednoje. Z obozu ocalało jedynie około 120 osób.

11 października 1993 roku reprezentująca polską Policję, delegacja Szkoły Policji w Słupsku, jako pierwsza oficjalna delegacja pobrała ziemię z miejsc kaźni Polaków. Urny z tą ziemią trafiły między innymi do Komendy Głównej Policji, Szkoły Policji w Słupsku i Centralnego Ośrodka Szkolenia straży Granicznej w Koszalinie. Tego samego dnia polscy policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku ustawili na terenie dzisiejszej nekropolii pierwszy krzyż misyjny.

Nagranie audio Mówi podinsp. w st.spocz. Zdzisław Dróbka - uczestnik wyjazdu do Miednoje

 
  • Uroczystości w Miednoje, 11 października 1993 roku

  • Urny z ziemią pobraną w Miednoje znajdują się między innymi w Szkole Policji w Słupsku

Powrót na górę strony