Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyróżnieni za profesjonalizm i upartość w dążeniu do celu

Data publikacji 10.10.2017

„Gdzie diabeł nie może tam… ” pośle policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy. To humorystyczne przysłowie, a przynajmniej jego część, doskonale określa ciężką i niejednokrotnie żmudną pracę funkcjonariuszy, którzy zajmują się sprawami zdającym się nie do wyjaśnienia. Oni jednak prędzej czy później znajdują rozwiązanie zagadki, dlatego też należy im się uznanie, nagrody i podziękowania.

Dzisiaj tj. 10 października br. Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Mirosław Elszkowski pogratulował i podziękował dziewięciu policjantom za poświęcenie, trud i konsekwencje w dążeniu do celu. Celem tym było rozwikłanie śledztwa podwójnego zabójstwa w niewielkiej miejscowości w powiecie mogileńskim i sprawy handlu narkotykami na terenie powiatu świeckiego. Wśród nagrodzonych, oprócz policjantów z Wydziału Kryminalnego z KWP w Bydgoszczy, znaleźli się dwaj funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Barcinie, pow. żniński. Jeden z nich to dzielnicowy ogniwa prewencji, drugi natomiast pracuje na co dzień w tamtejszym zespole kryminalnym.

To dzięki doskonałej współpracy i zaangażowaniu kryminalnych z KWP w Bydgoszczy i wspomnianych dwóch funkcjonariuszy z Barcina sprawa podwójnego zabójstwa 15-letniej wtedy Klaudii i 23-letniej Patrycji, do którego doszło w sierpniu 2016 r. w niewielkiej miejscowości w powiecie mogileńskim, znalazła swój finał w sądzie. Wnikliwa analiza zabezpieczonych na miejscu przestępstwa śladów, a także całości zgromadzonego materiału dowodowego pozwoliła policjantom niemal minuta po minucie odtworzyć to, co działo się tego feralnego dnia i kto ostatecznie brał udział w tej makabrycznej zbrodni.

Niezbite dowody, jakie dostarczyli funkcjonariusze, pozwoliły prokuratorowi okręgowemu, który nadzorował to śledztwo, na sformułowanie 7 lipca tego roku aktu oskarżenia wobec dwóch (45l. i 21l.) z trzech zatrzymanych wtedy mężczyzn. Obaj podejrzani są o zabójstwo dwóch kobiet.

Pierwszy Zastępca Komendanta pogratulował także kryminalnym z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy za celny cios w przestępczą grupę trudniącą się handlem narkotykami na terenie powiatu świeckiego. Dzięki uporowi, systematyczności w działaniu oraz umiejętnie stosowanym technikom i właściwie wykorzystanym metodom policjanci ustalili poszczególne osoby zamieszane w ten proceder.  Wnikliwa analiza uzyskanych w tej sprawie informacji pozwoliła na zatrzymanie głównego dostawcy narkotyków, które przemycał z Holandii. 39-latek, u którego w samochodzie kryminalni znaleźli 2,5 kg marihuany oraz kokainy usłyszał zarzuty przewozu wewnątrzwspólnotowego znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych, za co grozi mu kara nie krótsza niż 3 lata. Decyzją sądu podejrzany został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Gratulacje od przełożonych i uznanie współpracowników są niezwykle cenne, jednak nikt nie zwróci tych wielu godzin, które policjanci spędzają w często jakże niebezpiecznej służbie, ale taki właśnie jest ten zawód. Każdy policjant, zakładając mundur po raz pierwszy w życiu ślubuje „służyć wiernie Narodowi, nawet z narażeniem życia”.

(KWP w Bydgoszczy)

Powrót na górę strony