Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zginął pieszy. Nie miał żadnych elementów odblaskowych

Policjanci wyjaśniają okoliczności śmiertelnego wypadku, do którego doszło 11 października br. około godziny 4.30 na DW 483 w okolicach Szczercowa w powiecie bełchatowskim. Przypominają także o obowiązku noszenia odblasków.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, 43-letnia kierująca mercedesem vito potrąciła 78-letniego pieszego, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Kobieta była trzeźwa. Mężczyzna poruszał się poza terenem zabudowanym bez jakichkolwiek elementów odblaskowych czy też latarki.

Policjanci przypominają, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy bez odblasków idący poboczem lub skrajem drogi, zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach drogowych, jest niewidoczny. Kierowca najczęściej nie ma wtedy szans, aby zatrzymać samochód i uniknąć wypadku. Zmiana przepisów spowodowała, że za brak elementów odblaskowych grozi mandat w wysokości od 20 do 100 złotych.

Zachęcamy do korzystania z tych elementów także na terenie miasta. Noszenie odblasków w miejscu widocznym dla kierowcy podnosi bezpieczeństwo pieszego na drodze w każdych warunkach. Ponadto, apelujemy do kierowców o rozwagę i ostrożną jazdę w pobliżu skrzyżowań i przejść dla pieszych. Kierowca ma obowiązek zachować w tych miejscach szczególną ostrożność, aby nie dochodziło do wypadków drogowych z udziałem pieszych. Powinien on pamiętać o tym, że warunki na drodze wymagają dostosowania do nich odpowiedniej prędkości. Musi zdawać sobie również sprawę z tego, że samochód nie zatrzyma się w miejscu, a przy nadmiernej prędkości na reakcję w ostatnim momencie może być już za późno.

(KWP w Łodzi / mw)

Powrót na górę strony