Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieletni zatrzymani za oszustwa ,,na wnuczka"

Data publikacji 11.10.2017

Policjanci z Ochoty zatrzymali siedmiu nieletnich podejrzanych o współudział w dokonaniu oszustw metodą „na policjanta CBŚP”. Operacyjni z wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu oraz wydziału ds. nieletnich i patologii ustalili, że nastolatkowie w wieku 13-16 pełniąc rolę tzw. "odbieraków", wyłudzali pieniądze na terenie całej Warszawy.

Jak w większości przestępstw metodą „na policjanta” i w tym przypadku wszystko zaczęło się od telefonu osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji na numer telefonu stacjonarnego pokrzywdzonej. Rozmówca w słuchawce zapytał 82-letnią mieszkankę Ochoty dlaczego nie zgłosiła się na komendę. Powiedział, że zostało wysłane wezwanie do stawiennictwa i policjanci mają potwierdzenie jego odbioru. Funkcjonariusz poprosił, aby kobieta nie rozłączając połączenia, zadzwoniła na nr alarmowy 112 i porozmawiała z nadzorującym postępowanie ,,prokuratorem okręgowym”. Poinformował on 82- letnią mieszkankę Ochoty, że prowadzone jest śledztwo w sprawie grupy przestępczej, która kradnie pieniądze z kont bankowych.

Z relacji oszusta wynikało, że akcja ma na celu uratowanie pieniędzy oraz zdemaskowanie i zatrzymanie przestępców. Fałszywy policjant polecił jej, aby poszła do banku i pobrała część oszczędności, a następnie pozostawiła je we wskazanym miejscu. Starsza kobieta przekonana, że bierze udział w policyjnych działaniach, udała się do banku, aby zrobić to, co jej polecono. Po wyjściu z placówki, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostawiła  30 000 złotych w koszu na śmieci. Po kolejnym telefonie fałszywego policjanta 82-latka ponownie udała się do placówki bankowej, gdzie również zamierzała wypłacić pieniądze. Czujny pracownik banku zorientował się, że starsza kobieta może paść ofiarą oszustów i powiadomił Policję.  Funkcjonariusze z Ochoty od razu zajęli się tą sprawą.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością  przeciwko mieniu oraz wydziału ds. nieletnich i patologii w trakcie prowadzonych czynności operacyjnych uzyskali informację, że na terenie Warszawy działa grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą „na policjanta”   zlecająca „werbownikom” pozyskiwanie jako „odbieraków” osoby małoletnie.

W ciągu kilku dni ochoccy policjanci zatrzymali siedmiu nieletnich, którzy na  terenie Warszawy odbierali pieniądze od oszukanych osób. Gotówka była wrzucana w umówionym miejscu do koszów na śmieci. Za taką przysługę „odbierak” zawsze dostawał pewną kwotę pieniędzy.

W związku z dokonanymi oszustwami w okresie od sierpnia do października na terenie Warszawy Sąd Rodzinny i Nieletnich zastosował wobec nastolatków środek tymczasowy w postaci trzymiesięcznego pobytu w schronisku dla nieletnich.

Policjanci  nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Funkcjonariusze z KRP Warszawa III przypominają, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że osobą kontaktującą się nie  jest  członek rodziny lub prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust należy  natychmiast powiadomić policję– dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 lub 112.

 

ss/eszs

Powrót na górę strony