Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piła - Naczelnik Wydziału Kryminalnego po służbie odnalazł zaginionego chorego, starszego mężczyznę

Data publikacji 12.10.2017

Naczelnik Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Pile podinsp. Sebastian Chabowski wracając w czasie wolnym z polowania na terenie powiatu złotowskiego, w środku lasu znalazł starszego, chorego na cukrzycę mężczyznę, którego zaginięcie kilka godzin wcześniej zgłosiła rodzina. Zdecydowane działania i natychmiastowa pomoc policjanta zapobiegły tragedii.

W miniony weekend Naczelnik Wydziału Kryminalnego z Komendy Powiatowej Policji w Pile podinsp. Sebastian Chabowski wracał w czasie wolnym od służby z polowania. Gdy był w samym środku lasu między Pleceminem, a Paruszką, w powiecie złotowskim, w pewnym momencie zauważył mężczyznę. W pierwszej chwili pomyślał, że to grzybiarz, ale w związku z tym, że zapadał już zmrok, policjant postanowił podejść do napotkanego mężczyzny, zwłaszcza, że dość niepewnie szedł.

Intuicja oraz doświadczenie zawodowe nie zawiodły. Błyskawicznie podczas rozmowy funkcjonariusz ustalił, że mężczyzna wyszedł kilka godzin wcześniej na grzyby i się zgubił. Ponadto policjant dowiedział się, że mężczyzna choruje na cukrzycę. Senior nie miał siły już samodzielnie iść, zmęczenie, a także choroba poważnie to utrudniały. W związku z tym, że w lesie nie było zasięgu, policjant natychmiast postanowił, że musi przejść ze starszym mężczyzną w miejsce, gdzie będzie możliwy kontakt telefoniczny z najbliższą jednostką Policji oraz Pogotowiem.

Podinsp. Sebastian Chabowski podał seniorowi laskę, którą wykorzystuje podczas polowań, była ona pomocna w dość ciężkiej drodze. Dodatkowo policjant podtrzymywał mężczyznę, który coraz bardziej opadał z sił. Znakomite rozpoznanie kompleksu leśnego przez funkcjonariusza pozwoliło na szybką analizę i wyznaczenie najkrótszej trasy. Po pokonaniu około kilometra, policjant dodzwonił się do Komendy Powiatowej Policji w Złotowie i poinformował o sytuacji. Natychmiast na miejsce przyjechali umundurowani policjanci ze złotowskiej komendy, którzy również poszukiwali 65-letniego mężczyznę, mieszkańca gminy Tarnówka.

Pół godziny później byłoby zupełnie ciemno. Mężczyzna znajdował się kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania, w środku lasu o ogromnej powierzchni. Dodatkowo niska temperatura w nocy i stan zdrowia starszego mężczyzny mogły doprowadzić do tragedii. Jednak podinsp. Sebastian Chabowski znalazł się w odpowiednim miejscu oraz czasie i pomógł mężczyźnie. Funkcjonariusz kilka lat pełnił służbę w Zespole Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego w pilskiej komendzie, gdzie wielokrotnie prowadził sprawy zaginięć starszych osób. Policjant pełniąc także służbę na stanowisku Dyżurnego pilskiej komendy dokładnie dwa lata temu pomógł telefonicznie starszemu mężczyźnie, mieszkańcowi Płocka odnaleźć drogę do domu, ponieważ zgubił się w lesie.

Żaneta Kowalska/ RKG

Powrót na górę strony