Kolejna akcja "cyber patroli"
Data publikacji 10.02.2008
Policjanci z KWP w Lublinie i KPP w Puławach - specjaliści zajmujący się m.in. ujawnianiem przestępstw w sieci, weszli wczoraj jednocześnie do 28 mieszkań. Działania "cyber patroli" ukierunkowane były na osoby, które za pomocą programów peer-to-peer bezprawnie rozpowszechniały utwory chronione prawem autorskim. Podczas działań policjanci zabezpieczyli 26 jednostek centralnych komputerów, 4 laptopy oraz blisko 900 płyt CD-R oraz DVD-R. Wartość zabezpieczonego sprzętu można szacować na kwotę ponad 60 tys. zł.
Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak, więc aby móc pobierać muzykę i filmy, (na co prawo zezwala) należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim).
Podczas sobotnich działań policjanci zabezpieczyli 26 jednostek centralnych komputerów, 4 laptopy oraz blisko 900 płyt CD-R i DVD-R. Wartość zabezpieczonego sprzętu można szacować na kwotę ponad 60 tys. zł. Osoby, które bezprawnie rozpowszechniały utwory to w większości gimnazjaliści, licealiści oraz studenci. Jak sami mówili policjantom zdawali sobie sprawę z faktu, że ich działalność jest niezgodna z prawem. Przyznawali, że słyszeli o działaniach Policji, zabezpieczeniach komputerów oraz konsekwencjach karnych. Mieli jednak nadzieję, że ich to nie spotka.
Policjanci zapowiadają, że tego typu akcje będą kontynuowana na terenie całego województwa i przypominają, że za nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Lubelska Policja przestrzega przed "bezkarnym" i bezkrytycznym korzystaniem z zasobów Internetu. Rodzicom, którzy z braku wiedzy informatycznej nie mogą sprawdzać, w jaki sposób ich pociechy korzystają z dobrodziejstw sieci, zalecamy zlecenie audytu swoich komputerów zaufanemu informatykowi lub wyspecjalizowanej firmie.