Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W czasie wolnym od służby zatrzymali złodziei

Data publikacji 16.10.2017

Policjantem jest się zawsze, nawet wtedy kiedy mundur został w szatni i spędza się wolny dzień z rodziną. Udowodnił to w sobotę policjant z nakielskiej „patrolówki”, który podczas spaceru z bliskimi zatrzymał złodziei, którzy z jednego z marketów ukradli artykuły spożywcze. Funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Legnicy z kolei robiąc zakupy w jednym z legnickich sklepów mimowolnie stał się świadkiem kradzieży sklepowej. Jego zdecydowane działanie doprowadziło do zatrzymania po pościgu sprawcy tego przestępstwa. Również policjant z wydziału kryminalnego czechowickiego komisariatu, w czasie wolnym od służby, przyczynił się do zatrzymania mężczyzny, który okradł mieszkankę tego miasta.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę, 14.10.br., około 14:30 na ul. Ks. P. Skargi w Nakle. Podczas spaceru z rodziną policjant z nakielskiej „patrolówki” zauważył trzy osoby zmierzające w kierunku marketu. Wszyscy byli doskonale znani funkcjonariuszowi z racji podejmowanych wobec nich interwencji związanych z kradzieżami. Sytuacja wydała się policjantowi o tyle podejrzana, że będąca w tej trójce kobieta stanęła przed drzwiami wejściowymi do sklepu,  jeden z mężczyzn natomiast pozostał w przedsionku pomiędzy drzwiami wejściowymi, a tymi, które bezpośrednio prowadzą na halę sprzedaży, na którą wszedł trzeci podejrzany.

Policjant szybko przeanalizował sytuację i podejrzewając, że ten, który wszedł do sklepu będzie próbował coś z niego ukraść, po czym uciec przez drzwi, które z zewnątrz otworzą mu wspólnicy, bez chwili namysłu ruszył w stronę drzwi wejściowych sklepu. W ułamku sekundy potwierdziły się przypuszczenia policjanta. Złodziej, który wszedł na halę zabrał z niej dwie zgrzewki kawy o wartości prawie 600 złotych i próbował wydostać się przez drzwi, które otwierali mu wspólnicy. Kiedy zorientował się, że tam czeka już na niego policjant porzucił skradzione mienie i próbował uciekać. Na nic to się jednak zdało, gdyż został zatrzymany przez funkcjonariusza. To zatrzymanie na tyle wzburzyło wspólniczkę złodzieja, że kopiąc policjanta i odpychając go, próbowała uwolnić swojego kompana. Drugi z mężczyzn, wykorzystując zamieszanie, uciekł. Przy pomocy pracownika ochrony marketu kobieta została także zatrzymana, a na miejsce wezwano patrol mundurowych.

Policjanci dowieźli podejrzanych do komendy. Tam, 28-latka usłyszała zarzut naruszenia nietykalności cielesnej policjanta oraz kradzieży. Zarzut kradzieży usłyszał także 29-latek, który ukradł kawę z marketu. Niebawem taki sam zarzut zostanie przedstawiony ich 27-letniemu kompanowi, którego personalia są znane, a jego zatrzymanie jest tylko kwestią czasu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza kara do lat 3. Zachowanie całej trójki oceni sąd.

***

Policjant z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Legnicy będąc po służbie i robiąc zakupy w jednym z sieciowych sklepów na terenie Legnicy zauważył dobrze mu znanego mężczyznę. Był on już wcześniej notowany za kradzieże sklepowe. Tym razem, jak zauważył funkcjonariusz, mężczyzna wziął karton ze słodyczami i zaczął uciekać w stronę drzwi wejściowych.

Policjant bez chwili zastanowienia ruszył za nim w pościg. Po chwili zatrzymał 22-latka i powiadomił o całym zdarzeniu dyżurnego legnickiej komendy. Dyżurny skierował na miejsce patrol, który przejął zatrzymanego.

Zdecydowane działanie funkcjonariusza doprowadziło do zatrzymania sprawcy kradzieży sklepowej na gorącym uczynku i odzyskania towaru. Mężczyzna trafił policyjnego aresztu. 22-latkowi za kradzież sklepową grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

***

Do kradzieży doszło wczoraj, 15.10.br., nad ranem, na czechowickiej ul. Kolejowej. Kobieta tylko na moment odłożyła swoją torebkę. Jej nieuwagę wykorzystał sprawca, który wraz z torebką skradł dowód osobisty, kartę bankomatową, legitymację emeryta, telefon komórkowy oraz gotówkę w kwocie 50 zł. Za pomocą skradzionej karty usiłował zakupić alkohol w jednym z miejscowych sklepów. Jego wizerunek zarejestrowały kamery monitoringu. Zdjęcie sprawcy przekazano czechowickim policjantom. Kilka godzin później, kryminalny w czasie wolnym od służby rozpoznał mężczyznę, którego wizerunek otrzymał od swoich kolegów. Poszedł za sprawcą do miejsca jego zamieszkania. Wezwał na miejsce patrol i zatrzymał rabusia. W jego domu odnalazł rzeczy, które sprawca skradł 64-latce. Zatrzymanym okazał się 53-letni czechowiczanin. Mężczyzna został przewieziony do policyjnego aresztu. Dzisiaj usłyszy zarzuty, a o jego dalszym losie rozstrzygnie prokurator. Za kradzież grozi mu do 5 lat za kratami.

(KWP w Bydgoszczy / KWP we Wrocławiu/ KWP w Katowicach/ mw)

Powrót na górę strony