Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty i areszty za wyłudzenie ponad 10 milionów złotych

Data publikacji 16.10.2017

Radomscy policjanci z CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie prowadzą śledztwo dotyczące grupy osób wyłudzających kredyty. Z ich ustaleń wynika, że na podstawie sfałszowanej dokumentacji przedkładanej do wniosków kredytowych wyłudzono ponad 10 milionów złotych kredytów. Policjanci CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego na terenie 11 województw niemal jednocześnie zatrzymali 16 osób oraz przeprowadzili ponad 70 przeszukań obiektów.

Śledztwo, dotyczące wyłudzenia ponad 10 milionów złotych kredytów z jednego z oddziałów bankowych, prowadzą policjanci z Zarządu w Radomiu CBŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie od roku. Z informacji śledczych wynika, że mechanizm przestępczego działania polegał na utworzeniu, bądź przejęciu spółek kapitałowych, przygotowaniu poświadczającej nieprawdę dokumentacji dotyczącej sytuacji finansowej tych spółek, a następnie wyłudzeniu kredytów na łączną kwotę 10 milionów 284 tysięcy złotych. Pieniądze te były transferowane na kolejne rachunki bankowe pod pozorem transakcji gospodarczych. Według śledczych wyłudzanie kredytów, do których dochodziło w latach 2014 – 2015, prawdopodobnie następowało przy współpracy z pracownikami oddziału banku.

Największe działania zostały przygotowane na 11 października 2017 roku,  kiedy to funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Radomiu wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno-Skarbowego niemal jednocześnie zatrzymali 16 osób podejrzanych o przestępczy proceder. Ponadto jedna osoba dobrowolnie zgłosiła się do prokuratury. Funkcjonariusze przeszukali niemal w tym samym czasie ponad 70 mieszkań, siedzib firm oraz innych obiektów, na terenie 11 województw.

W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zatrzymane osoby usłyszały zarzuty dotyczące m.in. uzyskania kredytów na podstawie przedkładanych sfałszowanych dokumentów finansowo-księgowych i zaświadczeń, oszustw i prania brudnych pieniędzy (art. 286 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 294 par. 1, art. 299 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 299 par. 5 kodeksu karnego).

Na podstawie zebranego materiału i na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował 14 osób.

(CBŚP / na podstawie inform. Działu Prasowego Prokuratury Krajowej)

  • zabezpieczona dokumentacja
  • zabezpieczona dokumentacja
  • policjanci prowadzą zatrzymanego

Film Zarzuty i areszty za wyłudzenie ponad 10 milionów złotych

Pobierz plik Zarzuty i areszty za wyłudzenie ponad 10 milionów złotych (format mp4 - rozmiar 6.19 MB)

Powrót na górę strony