Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gorzowscy policjanci i Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

Data publikacji 16.10.2017

Po raz kolejny gorzowscy policjanci wsparli ogólnopolską akcję Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca. W samo południe na Starym Rynku w Gorzowie Wlkp. funkcjonariusze pokazali umiejętności udzielania pierwszej pomocy, a także udzielali niezbędnych wskazówek w tym zakresie uczniom szkół podstawowych.

W poniedziałkowe południe oczy mieszkańców Gorzowa skierowane były na to, co dzieje się na Gorzowskiem Starym Rynku. Co roku 16 października w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, stąd tego właśnie dnia rynek zapełnił się zwolennikami działań. Celem akcji jest popularyzowanie wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło zatrzymanie krążenia, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę nabywania i doskonalenia umiejętności resuscytacji, która podjęta odpowiednio wcześnie może uratować czyjeś życie.

Do akcji, już po raz kolejny włączyli się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., którzy pokazali swoje umiejętności w tym zakresie. Jak co roku obok policjantów, na Starym Runku w Gorzowie Wlkp. obecne były inny służby, przedstawiciele instytucji oraz mieszkańcy Gorzowa. W działaniach udział wzięli trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wlkp., którzy pod czujnym okiem policjantów poszerzali wiedzę na temat zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zdobywali niezbędne umiejętności ratujące życie. Policjanci podkreślali, że nauka udzielania pierwszej pomocy powinna być wdrażana od najmłodszych lat, gdyż kształtuje nawyki i pozwala zaszczepić prawidłowe odruchy, takie jak bezpieczeństwo w trakcie działania, wezwanie pomocy, czy udzielenie właściwej pomocy poszkodowanym. W ramach akcji policjanci i uczniowie wzięli udział w biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pokazując, że potrafią i chcą udzielać pomocy. W akcji wzięło udział ponad 300 osób.

Jak podają organizatorzy akcji, co roku u ok. 400 tys. mieszkańców Starego Kontynentu stwierdza się zatrzymanie akcji serca. Tylko w trakcie co piątego pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności.

 

tekst: podkom. Kinga Nagórka

Wydział Prewencji KMP w Gorzowie Wlkp.

foto/video: sierż. szt. Grzegorz Jaroszewicz

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.16 MB)

Powrót na górę strony