Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy

Data publikacji 18.10.2017

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się dzisiaj uroczystość uhonorowania funkcjonariuszy, którzy swoim działaniem uratowali życie lub zdrowie innych osób. Odznaczenia państwowe i nagrody finansowe otrzymali z rąk Ministra SWiA Mariusza Błaszczaka funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. W uroczystości wziął udział również Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk.

- Prawie 90 procent Polaków twierdzi, że Polska jest krajem bezpiecznym, to jest Państwa zasługa - powiedział minister Mariusz Błaszczak wyróżniając funkcjonariuszy, którzy swoim działaniem uratowali życie lub zdrowie innych osób.

Odznaczenia państwowe i nagrody finansowe otrzymali w środę funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. - Dziś gratulowałem i dziękowałem bohaterom naszych czasów. Ludziom, którzy są gotowi poświecić własne życie i zdrowie, żeby ratować innych. To jest wielka wartość i postawa godna wyróżnienia - podkreślił w wystąpieniu Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. - Swoimi czynami dowiedliście, że stoicie na straży bezpieczeństwa, zdrowia i życia obywateli naszego kraju - dodał.

Wśród funkcjonariuszy, którzy otrzymali Krzyż Zasługi za Dzielność, jest między sierż. sztab. Łukasz Śliwa, który na co dzień pracuje w Skarżysku-Kamiennej. Policjant zimą interweniował nad zalewem, gdzie w lodowatej wodzie znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Mimo zagrożenia wszedł na lód i przetransportował przemarzniętego mężczyznę na brzeg oraz udzielił mu pierwszej pomocy. Gdyby nie jego działania poszkodowany mógłby umrzeć na skutek wychłodzenia. Odznaczenia odebrało też pięciu policjantów, którzy podczas nocnego patrolu zostali skierowani na miejsce pożaru kamienicy w Chorzowie. Funkcjonariusze w bardzo trudnych warunkach przeprowadzili akcję ratowniczą i ewakuacyjną, w wyniku której udało się uratować 34 osoby.  

- Za tę niezwykłą postawę, za te niezwykłe działania, za to oddanie i poświęcenie własnego życia i zdrowia bardzo serdecznie Wam dziękuję - powiedział Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, gratulując wyróżnionym funkcjonariuszom. - Dziękuję także Panu Ministrowi, że tutaj dziś jesteśmy., że to Wasze poświęcenie, Wasz trud, zaangażowanie i dzielność zostały dostrzeżone. To bardzo istotne w budowaniu etosu naszej służby. - zaznaczył. - Jestem przekonany o tym, że jeśli tacy ludzie jak Wy będą pełnić służbę w naszych szeregach, to zaufanie do służb będzie nadal na rekordowo wysokim poziomie, Szef Policji podziękował także członkom rodzin bohaterów, które na co dzień są ich największym wsparciem: - To dzięki Wam mamy w szeregach tak wspaniałych ludzi. Dziękuję i proszę o dalszą wyrozumiałość i wsparcie dla nich - powiedział.

Medalem za Ofiarność i Odwagę wyróżniona została funkcjonariuszka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Chorąży SG Olga Czarnotta pełniąc służbę zauważyła pożar domu wielorodzinnego w Miedniuszkach Wielkich (warmińsko-mazurskie). Bez wahania rozpoczęła ewakuację mieszkańców oraz wyniosła mężczyznę z płonącego budynku.

W sumie odznaczenia państwowe otrzymało 11 funkcjonariuszy Policji, 7 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej. Natomiast 20 funkcjonariuszy ze służb podległych MSWiA odebrało nagrody finansowe. 

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że zadaniem polskiego rządu jest stworzenie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków do pełnienia służby. Dlatego realizowany jest Program Modernizacji Służb Mundurowych, który przewiduje środki finansowe nie tylko na nowoczesny sprzęt, ale również na wyższe uposażenia. Niezależnie od programu rząd zatwierdził podwyżki dla najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy. Na ten cel zostanie przeznaczona kwota w wysokości 150 mln złotych. W uroczystościach wzięli też udział wiceministrowie Jarosław Zieliński i Jakub Skiba.

(MSWiA)

 

 

  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
  • Minister Mariusz Błaszczak wyróżnił funkcjonariuszy
Powrót na górę strony