Policjanci uratowali mężczyzn
Dzięki czujności i zaangażowaniu dyżurnego mieleckiej Policji nie doszło do tragedii. Policjant wsłuchał się w nagranie i dzięki odgłosom w tle doprowadził do ustalenia miejsca, w którym przebywał mężczyzna, który zamierzał targnąć się na swoje życie. Funkcjonariusze dotarli do 32-latka na czas. Trafił on pod opiekę lekarzy. Wodzisławscy kryminalni z kolei dosłownie w ostatniej chwili uratowali 38-latka, który również próbował popełnić samobójstwo. Zaangażowanie funkcjonariuszy, przeczucie i trafność w podejmowaniu decyzji pozwoliły na uratowanie mężczyzny.
Dyżurny mieleckiej Policji odebrał zagłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którego wynikało, że 32-letni mieszkaniec Mielca chce popełnić samobójstwo.
Policjant odsłuchał nagranie, w którego tle słychać było dźwięk karetki pogotowia. Zatelefonował do dyspozytora, który wskazał gdzie w tym czasie mogła przejeżdżać karetka z włączonymi sygnałami dźwiękowymi. Dyżurny poszedł tym tropem i skierował w ten rejon funkcjonariuszy. Równocześnie wsłuchując się w nagranie rozpoznał głos zgłaszającego, bo już wcześniej odbierał od niego telefony.
Policyjny patrol pojechał do jego miejsca zamieszkania. 32-latka nie było w domu. Rodzina przekazała zdjęcie mężczyzny oraz podała szczegóły jego wyglądu. Policjanci zaledwie w ciągu kilkudziesięciu minut odnaleźli mężczyznę. Był na jednym z mieleckich osiedli.
Mężczyzna z uwagi na stan w jakim się znajdował, został przekazany pod opiekę lekarzy.
***
Wczoraj, 18.10.br., po godzinie 13.00, do wodzisławskiej komendy zgłosiła się 35-letnia kobieta, która zgłosiła zaginięcie swojego męża. Z jej relacji wynikało, że 38-latek wyszedł rano z domu i nie pojawił się w pracy. Zgłaszającej udało się także ustalić, że zapożyczył się u kilku znajomych. Kobieta miała złe przeczucia. Bała się, że mąż może sobie coś zrobić.
Każde zgłoszone zaginięcie trafia do policjantów z zespołu ds. poszukiwań. To policjanci, którzy na co dzień pracują przy poszukiwaniach procesowych, prowadzą czynności poszukiwawcze wobec osób zaginionych oraz, gdy zachodzi taka potrzeba, czynności identyfikacyjne osób o nieustalonej tożsamości i nieznanych zwłok. Każde zaginięcie traktują priorytetowo i do każdego podchodzą indywidualnie.
Przed godziną 20.00 zadzwonili do żony zaginionego, by poinformować ją jakie czynności wykonują. Wtedy dowiedzieli się, że mąż wysłał jej pożegnalnego sms-a. Mundurowi wiedzieli, że muszą zrobić wszystko, by nie dopuścić do ludzkiej tragedii. Działali na kilku płaszczyznach i w kilku miejscach na raz. Dowiedzieli się, że mężczyzna przebywa w Raciborzu, ale był to na tamtą chwilę jedyny trop. 38-latek nie odpowiadał na wiadomości i nie odbierał telefonu. Do komendy przyjechała też jego roztrzęsiona żona, którą zaopiekowali się policjanci.
W pewnym momencie do policjanta wydziału kryminalnego oddzwonił zaginiony, z którym usiłowano się skontaktować od momentu rozpoczęcia poszukiwań. Myśląc, że rozmawia z kimś z rodziny, chciał się pożegnać. Policjant wykorzystał fakt jego zdezorientowania i kontynuował rozmowę z desperatem, która trwała blisko 1,5 godziny. Stróż prawa celowo przedłużał rozmowę, by jego koledzy mieli więcej czasu na jego odnalezienie. W trakcie rozmowy, doszedł do wniosku, że 38-latek musi być w jakimś zamkniętym pomieszczeniu. W tle nie było bowiem słychać innych osób, żadnych szumów czy nawet wiatru. Natychmiast przekazał swoje przeczucia kolegom, by ci sprawdzali wszystkie okoliczne hotele i noclegownie. W czasie gdy kryminalni szukali mężczyzny, zaginiony zorientował się, że osoba po drugiej strony słuchawki nie jest jego krewnym. Zdenerwował się i mówiąc, że za chwilę odbierze sobie życie, zakończył rozmowę.
W tym samym momencie kryminalni stali już przed drzwiami pokoju hotelowego, w którym zameldował się zaginiony. Gdy usłyszeli dochodzące ze środka odgłosy duszenia, nie zwlekali ani chwili i siłowo otworzyli drzwi pokoju. Na łóżku, z zaciśnięta na szyi opaską, leżał mężczyzna. Był nieprzytomny. Mundurowi oswobodzili desperata i czynności życiowe wróciły.
38-latek zareagował bardzo agresywnie i nie wykonywał poleceń, wobec czego stróże prawa musieli użyć siły fizycznej i kajdanek.
Na miejsce przyjechało pogotowie ratunkowe. W asyście policjantów z Raciborza mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.
Policjanci apelują i radzą:
Jeśli potrzebujesz pomocy, porozmawiaj o problemach z osobą, której ufasz! Zadzwoń pod numer 116 123 (to bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych) lub 116 111 (to bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży), bądź wejdź na stronę www.pokonackryzys.pl. W sytuacji zagrażającej życiu, zadzwoń pod numer 112.
(KWP w Rzeszowie/ KWP w Katowicach/ mw)