Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lubuskie świeci przykładem. Policjanci rozdawali odblaski

Data publikacji 20.10.2017

Lubuska Policja dba o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Aby w jesiennej aurze być bardziej widocznym, policjanci przekazują odblaski. W piątek docieraliśmy z nimi do najmłodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa. Uczniowie z powiatu gorzowskiego w drodze powrotnej ze szkoły z pewnością rzucą się już w oczy kierowcom.

Jesienne warunki nie poprawiają bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Kierowcy, choć bez złych intencji, często nie mają szans w porę nacisnąć na hamulec. A kiedy już to robią, droga hamowania okazuje się zbyt długa i nieszczęście gotowe. Pokrzywdzonymi najczęściej są piesi i rowerzyści, ponieważ ich nic nie chroni. Stąd tę grupę nazwano niechronionymi użytkownikami ruchu drogowego. Lubuscy policjanci w licznych działaniach, szczególnie w okresie jesiennym, zwracają baczną uwagę właśnie na nich. W piątek /20 października/ policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. wyposażali uczniów w odblaski. Warto dodać, że świadomość niebezpieczeństwa związanego z nienoszeniem odblasków jest u uczniów wysoka. Duża tu rola policjantów zajmujących się profilaktyką, nauczycieli czy też samych rodziców. „Widzieć i być widzianym” to hasło, które powinno przyświecać wszystkim tym, którzy w warunkach jesiennych często poruszają się pieszo czy rowerem- nie tylko w obszarze zabudowanym. Bo nie chodzi tylko o samo respektowanie przepisów prawa ale o właściwe podejście do spraw bezpieczeństwa i inwestycja w nie.

 

Przypominamy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

               6. prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących    
               nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

 

Uwaga!

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów praw.

 

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

sierż. szt. Maciej Kimet

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.94 MB)

Powrót na górę strony