Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Interwencja policjantów uchroniła ludzkie życia

Data publikacji 23.10.2017

Ratując ludzkie życie liczy się każda sekunda. Braniewscy policjanci po odebraniu telefonu od kobiety, która chciała popełnić samobójstwo, natychmiast przystąpili do ustalania jej adresu. Funkcjonariusze z powiatu iławskiego zapobiegli planom 24-latka, który zdecydował się na dramatyczny krok przedwczesnego zakończenia swojego życia. Inny młody człowiek przeszedł przez balustradę mostu i odgrażał się, że skoczy do rzeki. Nakielscy policjanci bardzo szybko ściągnęli zdesperowanego 25-latka z mostu. We wszystkich tych przypadkach szybka i zdecydowana reakcja policjantów przyczyniła się do ocalenia tego co najcenniejsze.

Braniewo

Wczoraj, 22.10.br., około godz. 16:30 oficer dyżurny braniewskiej jednostki policji odebrał telefon od nieznanej kobiety. Rozmówczyni oznajmiła, że zamierza popełnić samobójstwo skacząc z IV piętra, z dachu jednego z budynków znajdujących się na terenie Braniewa, po czym rozłączyła się. Funkcjonariusz podjął próby nawiązania z nią ponownego kontaktu, niestety telefon kobiety nie odpowiadał. Policjanci wiedzieli, że każda mijająca sekunda może tak naprawdę zadecydować o ludzkim życiu, musieli więc szybko działać. Zespół dyżurnych ustalił adres, pod którym mogła przebywać zgłaszająca, a we wskazane miejsce natychmiast wysłano patrol. Drzwi do pomieszczenia pod wskazanym adresem były jednak zamknięte, a na pukanie patrolu nikt nie reagował. Policjanci doskonali zdawali sobie sprawę z tego, że nie mogą czekać. Zapadła decyzja o wyważeniu drzwi przez obecnych na miejscu funkcjonariuszy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Po wejściu do środka w mieszkaniu jednak nikogo nie zastali.

Na szczęście dzięki opanowaniu i zaangażowaniu sierż. Macieja Żyłowskiego oraz st. post. Marka Horaka kobieta została wkrótce odnaleziona na terenie Braniewa. Policyjny patrol przekazał 40-latkę pod opiekę lekarzy, dzięki czemu jej życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Iława

Także iławscy policjanci stanęli przed trudnym zadaniem w minioną sobotę, 21.10.br. Tego dnia tamtejszy oficer dyżurny policji został poinformowany o mężczyźnie, który chciał popełnić samobójstwo. Dyżurny natychmiast podjął czynności i w ustalone miejsce wysłał najbliższy policyjny patrol. Kiedy funkcjonariusze dotarli na miejsce okazało się jednak, że w domu nikogo nie ma. Policjanci przeszukali mieszkanie, a także pomieszczenie gospodarcze obok. Tam znaleźli mężczyznę, który wisiał na lince przywiązanej do belki konstrukcyjnej budynku. Mężczyzna tracił już oddech i tętno. Policjanci natychmiast zdjęli pętle z jego szyi i dzięki ich pomocy odzyskał czynności życiowe. Szybko został przetransportowany karetką pogotowia do szpitala.

Policjanci, którzy wzięli udział w tej akcji wywiązali się ze swoich obowiązków, a dzięki zaangażowaniu oraz szybkości działania - uratowali ludzkie życie.

Sierż. szt. Przemysław Truszkowski jest policjantem od 6 lat. Na początku związany był z Komendą Powiatową Policji w Iławie. Po kilku miesiącach przeniósł się do zespołu do spraw prewencji Posterunku Policji w Zalewie, gdzie pracuje obecnie na stanowisku referenta. Funkcjonariusz ten był wielokrotnie nagradzany za swoją służbę przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie oraz Komendanta Powiatowego Policji w Iławie. Sierż. szt. Pleszkun Krzysztof jest policjantem od 11 lat. Funkcjonariusz od początku związany jest z zespołem do spraw prewencji Posterunku Policji w Zalewie, gdzie pracuje obecnie na stanowisku referenta. Policjant ten był wielokrotnie nagradzany za swoją służbę przez Komendanta Powiatowego Policji w Iławie.

***

W minioną sobotę, 21.10.br., krótko przed 22.00 dyżurny nakielskiej policji odebrał zgłoszenie, że na moście na rzece Noteć mężczyzna spożywa alkohol. Na miejsce został skierowany patrol. Kiedy mundurowi dojechali na ul. Poznańską zastali stojącego za balustradą 25-latka. Nakielanin zauważył mundurowych i zaczął wykrzykiwać w ich stronę, że skoczy do rzeki, gdyż zamierza popełnić samobójstwo. Mundurowi próbowali uspokoić desperata i podczas rozmowy odwieść go od jego zamiarów. Jednocześnie bardzo powoli zbliżali się do mężczyzny i kiedy byli już na tyle blisko, że mieli go na wyciągnięcie ręki, chwycili 25-latka i przeciągnęli na wewnętrzną stronę mostu.

Młody człowiek trafił do szpitala na konsultacje.

(KWP w Olsztynie / KWP w Bydgoszczy/ mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja