Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

30-letni mieszkaniec Tarnowa oszukał Skarb Państwa na prawie 13 mln złotych

Data publikacji 24.10.2017

Mieszkaniec powiatu tarnowskiego doprowadził do uszczuplenia należności podatkowych na kwotę prawie 13 milionów złotych. 30-latek został tymczasowo aresztowany.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Tarnowie w zeszłym tygodniu zatrzymali 30-letniego mężczyznę, mieszkańca powiatu tarnowskiego, który doprowadził do strat finansowych Skarb Państwa z tytułu nieprawidłowo rozliczanych faktur. Straty jakie powstały z tytułu uszczuplenia należności publicznoprawnej z tytułu zakupu oleju napędowego sięgają kwoty 12.977.350 złotych.

W jednej z miejscowości w powiecie tarnowskim mężczyzna prowadząc działalność gospodarczą miał kupować od różnych spółek z terenu kraju olej napędowy. Była to jednak fikcja, bo do żadnych realnych zakupów nie dochodziło, a pomiędzy firmami przechodziły jedynie faktury. Sprawca przedkładał je następnie w Urzędzie Skarbowym i odzyskiwał rzekomo nadpłacony podatek VAT. Śledczy udowodnili, że w ten sposób Urzędzie Skarbowym w Tarnowie przedstawił 473 faktur. Przedstawione faktury opiewały na kwotę ponad 56 milionów złotych. Funkcjonariusze tarnowskiej skarbówki jak i policjanci Wydziału PG KMP w Tarnowie udowodnili nieprawidłowości w tych fakturach w okresie od 2011 roku do początku 2013 roku. Przedsiębiorca został zatrzymany i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie pod zarzutem posługiwania się fałszywym dokumentem oraz przedstawiania go organom skarbowym. Prokurator Okręgowy w Tarnowie wystąpił z wnioskiem do tarnowskiego sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, do którego tarnowski sąd przychylił się. Mężczyzna został osadzony w Zakładzie Karnym w Tarnowie na najbliższe 3 miesiące.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Tarnowie.

(KWP w Krakowie / kp)

 

Powrót na górę strony